‘Cemevlerini ibadethane kabul edemeyiz’

Olaylar
Çocukları PKK tarafından kaçırılan annelerin BDP’yi protesto etmelerinin bir ilk olduğunu belirten İşler, “Bu cesaret bu güven annelere gelmiş durumda. Bu önemli bir aşama” dedi. Sab...
EMOJİLE

Çocukları PKK tarafından kaçırılan annelerin BDP’yi protesto etmelerinin bir ilk olduğunu belirten İşler, “Bu cesaret bu güven annelere gelmiş durumda. Bu önemli bir aşama” dedi. Sabah’ta yer alan habere göre İşler; BDP’nin ”bizim ilgimiz yok açıklamasının’ ikna edici olmadığını da dile getirdi. Hükümetin alevi açılımı konusundaki çalışmaları sürdürdüğünü belirten Başbakan Yardımcısı İşler, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığını da vurguladı. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin çatı aday arayışını da değerlendiren Emrullah İşler; AK Parti dışındaki diğer siyasi partiler çaresizlik ve acziyet içinde derken; “çatı adayı kim olursa olsun tutmayacağı kanaatindeyim. Çünkü asıl temellerin sağlam olması gerekir”şeklinde konuştu. 

AK PARTİ DIŞINDAKİ DİĞER SİYASİ PARTİLER ÇARESİZLİK VE ACZİYET İÇİNDE

Böyle bir aday arayışı neden gerekti sorusuna geldiğimiz zaman, AK Parti dışında diğer siyasi partilerin bir çaresizlik, bir acziyet içerisinde olduklarının en önemli göstergesi olduğunu düşünüyorum. Aslında bu arayışın nedeni, 30 Mart seçim sonuçları bellik ki muhalefet partilerini ciddi bir şekilde sarsmış. Seçimden önce; 30 Mart seçimleri cumhurbaşkanlığı seçimleri bakımından çok önemli bir gösterge olacak demiştik. Ve 30 Mart seçimlerinde de AK Parti’nin bu şekilde güçlü bir zafer kazanması elbette ki muhalefeti sarstı. Bundan dolayı da muhalefet çaresizlik içerisinde böyle bir arayışa girişmiş oldu. Ben bu adayın tutmayacağı kanaatindeyim. Çatının sağlam olabilmesi için temellerin ve duvarların da sağlam olması lazım. Tabanın sağlam olması lazım. Böyle bir şeyin olmadığını biz çok net görüyoruz. Bu çatı adayın kim olursa olsun tutmayacağının da bir göstergesi olduğu kanaatindeyim. AK Parti’nin adayının karşısına başka bir AK Partiliyi çıkarmak istiyorlar. Doğrusu bu da yine çaresizliğin ve acziyetin bir göstergesi. Türk siyasetine, Türk halkına umut veren başka adaylar diğer partilerden çıkmıyor. Bir AK Partiliye karşı başka bir AK Partilinin aday gösterilmesi gayretini böyle okumak gerektiğini düşünüyorum. Bundan dolayı da Türkiye’deki muhalefet sorununun da en önemli bir göstergesi olarak bu arayışı değerlendiriyorum. 

ANNELERİN BDP’Yİ PROTESTOSU BİR İLK

Annelerin gidip BDP önünde BDP’yi protesto etmeleri ve dağa kaçırılan kaldırılan çocuklarını geri istemeleri ilk defa oluyor. Bu cesaret bu özgüven annelere ve Kürt kardeşlerimize gelmiş durumda. Bunu ben çok önemli bir aşama olarak kaydediyorum. Bu güne kadar çözüm sürecinde 1 yılı aşkın zamandır çok şükür kan dökülmedi ve bu barış ve huzur ortamı o bölgedeki insanların gözlerinin içini güldürüyor, yüzlerini güldürüyor. BDP’lilerin yaptığı açıklamalar doğrusu ikna edici açıklamalar değil. Daha önce de bir takım kaçırılma olayları oldu, onlar gidip alığp geldi. Onların bizim ilgimiz yok demesinin ikna edici bir açıklama olmadığını düşünüyorum O çocukların ben döneceği kanaatindeyim, inşallah o anneler o mücadeleyi sürdürdükten sonra o çocuklar Sağ salim ailelerine kavuşacak diyorum

CEMEVLERİNİ İBADETHANE KABUL EDEMEYİZ

Biz Aleviler konusunda atılması gereken adımları bugüne kadar şartlar elverdiği müddetçe attık. Ayrıca son demokratikleşme paketinde ayrımcılığı suç haline getirdik, orada da yine bir pozitif ayrımcılık söz konusu oldu. Bundan sonra da atılacak adımlar var. Bunu önümüzdeki dönemde inşallah birlikte göreceğiz. Çalışmalar devam ediyor olgunlaştığı zaman tabii ki kamuoyuna açıklayacağız. En kısa zamanda çalışmaları sonlandırmak istiyoruz. Sayın Başbakanımızın da yapmış olduğu açıklamada; cemevini ibadethane olarak kabul etmemiz söz konusu olamaz. Çünkü biz Aleviliği İslam dairesi içerisinde kabul ediyoruz. Alevilerin büyük bir çoğunluğu da zaten bu şekilde kabul ediyor. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme