Canlı Bomba Polisi Hedef Aldı

Olaylar
Taksim Meydanı’nda nöbet tutan Çevik Kuvvet otobüsüne binmeye çalışan terörist, üzerindeki bombayı patlattı. 15 polis ve 17 vatandaş yaralandı. Meydan savaş alanına döndü İstanbul dün sabaha, ka...
EMOJİLE

Taksim Meydanı’nda nöbet tutan Çevik Kuvvet otobüsüne binmeye çalışan terörist, üzerindeki bombayı patlattı. 15 polis ve 17 vatandaş yaralandı. Meydan savaş alanına döndü

İstanbul dün sabaha, kanlı bir terör saldırısıyla uyandı. Vatan Caddesi’nde, yağmur nedeniyle ertelenen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yapıldığı dakikalarda Taksim Meydanı’nda canlı bomba dehşeti yaşandı. Nöbet tutan Çevik Kuvvet ekibinin minibüsüne binmeye çalışan terörist kendini patlattı. 5’i ağır 15 polis ve 17 vatandaş yaralandı. Vatan Caddesi’nde 10.30’da başlayan törenlerden 8 dakika sonra yaşanan saldırıda hedef, Cumhuriyet Anıtı’nın hemen arkasında, her zamanki gibi nöbet tutan Çevik Kuvvet polisleriydi. Polis minibüsüne yaklaşan bir kişi, araca giremeden üzerindeki bombayı patlattı. İddiaya göre nöbet tutan iki polis canlı bombayı fark edip müdahale etmek isteyince, eylemci küçük boyuttaki ikinci bombayı patlattı.

MEYDANA POLİS ÇEMBERİ

Ortalık bir anda savaş alanına döndü. 5’i ağır 15 polis ile 17 vatandaş yaralandı. Canlı bomba ise olay yerinde parçalanarak öldü. Kanlar içinde kalan yaralılar ambulanslarla ve özel otomobillerle Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma ile Alman Hastanesi’ne kaldırıldı. Kargaşanın ardından Çevik Kuvvet, bölgeyi güvenlik çemberine aldı. Taksim Meydanı’nı tamamen trafiğe kapatıp boşalttı. Bu sırada polis helikopteri de meydanın üzerinde devriye gezdi. Canlı bombanın cesedinden parçaların metrelerce uzağa düştüğü görüldü. Olay Yeri İnceleme ekipleri de çevreye yayılan bomba parçalarını topladı. Ekipler, ceset parçaları üzerinde ikinci bir bombayla karşılaştı. El butonu düzenekli, 2.5 kilo A4 plastik patlayıcılı bomba kısa sürede etkisiz hale getirildi. İkinci bombanın patlamaması sayesinde daha büyük bir felaketin de eşiğinden dönüldü. Yaralılardan 23’ü ayakta tedavi edildi. Ağır yaralanan 5 polis ise vücutlarındaki şarapnel parçalarının temizlenmesi için ameliyata alındı. Patlamanın ardından İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın incelemelerde bulundu. Çapkın, "Canlı bomba erkek… Şehidimiz yok. Çalışmalarımız sürüyor" dedi. Ergenekon soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz de nöbetçi savcı sıfatıyla olay yerinde incelemelerde bulundu. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile 1. Ordu Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu da olay yerine geldi. Yetkililer daha sonra yaralıları ziyaret etti.

 TAKSİM’DE ÜÇÜNCÜ SALDIRI

Polisin canlı bombanın yanında olduğu iddia edilen 20-25 yaşlarındaki sarı kapüşonlu ikinci kişiyi yakalamak için alarma geçtiği bildirildi. Bu kişi, otogar ve tren istasyonlarında aranırken, birçok adrese de baskınlar yapıldı. Son 11 yılda Taksim Meydanı’nda polise yönelik üç canlı bomba saldırısı gerçekleştirildi. 27 Mart 1999’da, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı otobüsler ile bir panzerin beklediği yere gelen terörist üzerindeki bombayı patlatmıştı. Saldırıda 3’ü polis memuru, 10 kişi yaralanmıştı. 10 Eyül 2001’de Gümüşsuyu’ndaki Çevik Kuvvet bekleme noktasında yaşanan patlamada 2 polis memuru şehit olmuş, 13 polis ve 7 vatandaş da yaralanmıştı.

‘POLİS BİRİNİ VURDU’ İDDİASI

Bu arada görgü şahidi Erdoğan Iğdır, polisin bir kişiyi ayağından vurduğunu öne sürerek şunları anlattı: "Büyük bir patlama oldu. Önce deprem zannettim. İnsanlar panik içinde sağa sola koşuşturmaya başladı. Dumanı görünce bomba olduğunu anladım. Yerde parçalanmış bir ceset vardı. Yaralı bir polis, ağlayarak yardım istiyordu. O anda polislerden birisi, kaçmaya çalışan bir erkeği bacağından vurarak yakaladı. Meydanın her tarafında insan parçaları vardı. Dehşet dolu bir andı." Olay Yeri İnceleme ekiplerinin çalışmasının ardından itfaiye ve belediye ekipleri, patlamanın olduğu bölgede temizlik yaptı. Bazı vatandaşlar da cam kırıklarını toplayarak ekiplere yardımcı oldu. Patlamadan sonra yaya ve araç trafiğine kapatılan Taksim Meydanı, akşam saatlerinde tamamen trafiğe açıldı.

Saldırının her anı MOBESE kamerasına yansıdı
MOBESE kameraları olay anını saniye saniye görüntüledi. Bombacının, Taksim Meydanı’na nereden giriş yaptığı, Çevik Kuvvet minibüsüne nasıl yaklaştığı MOBESE kameralarına tümüyle yansıdı. Teröristin Taksim’e nereden ve nasıl geldiği ise geriye dönük zincirleme kamera araştırması ile tespit edilecek. Tamamen parçalanan teröristin kimliğinin parmak izinden saptanacağı da belirtildi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise olayın ardından İstanbul’a gelen Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal ile birlikte açıklama yaparak, "MOBESE kameralarından, eylemcinin saldırıyı nasıl gerçekleştirdiğini çok detaylı inceliyoruz" dedi.

POLİS ARACINA GİRMEK İSTEDİ

Üzerindeki bombalarla meydandaki polis aracına girmeye çalışan terörist, bombalardan biri patlayınca paramparça oldu. Teröristi ilk olarak, Mini Cooper marka etip otosundaki polislerin fark ettiği belirtildi.

İYİ GİYİMLİ, TIRAŞLI, KENTLİ

Bakımlı, tıraşlı ve iyi giyimli olan teröristin kırsaldan gelmiş bir militandan ziyade şehirli bir görünümü olduğu, hatta Avrupalı izlenimi bıraktığı öğrenildi. Teröristin A4 plastik patlayıcıları ise 4 adet buz kovasında taşıdığı ortaya çıktı.

ARKADAŞLARI İÇİN AĞLADILAR

Saldırıda yaralanan polis memurlarına kan vermeye ve bilgi almaya gelen görevli arkadaşlarının üzüntüsü ve öfkesi, objektiflere böyle yansıdı. Polis memurlarının yakınları da haberi alır almaz soluğu hastane önünde aldı.

PROTOKOLDE BİLGİ ALDI

İstanbul’da hava muhalefeti nedeniyle ertelenen 29 Ekim kutlamaları dün Vatan Caddesi’nde yapıldı. Törenin başladığı saatlerde gelen patlama haberi protokolde şok etkisi yarattı. Vali Hüseyin Avnu Mutlu da tören boyu telefonla bilgi aldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme