Canan Karatay bu sefer sert kayaya çarptı

Olaylar
Takvim’in haberine göre her açıklamasıyla olay yaratan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın, kaya tuzu söylemleri bu kez tuz-buz oldu! Kaya tuzunun insan sağlığ...
EMOJİLE

Takvim’in haberine göre her açıklamasıyla olay yaratan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın, kaya tuzu söylemleri bu kez tuz-buz oldu! Kaya tuzunun insan sağlığına çok yararlı olduğunu belirten Prof. Dr. Karatay, “Hiçbir ek kimyasal içermez. İnsan ömrünü uzatır. Hazmı kolaylaştırır, gaz gidericidir, mide yanmasını, gastriti, reflüyü önler” diyerek yere göğe sığdıramadığı kaya tuzunun sağlığa zararlı olduğu ortaya çıktı. 

ATOM BOMBASI… 

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, kaya tuzunda kanser yapan maddeler olduğuna dikkat çekildi. Rapora göre, kaya tuzunda atom bombasında kullanılan, sağlık açısından çok riskli maddeler bulunuyor. Rapordaki uyarılardan bazıları şöyle: ‘Talyum’ ve ‘radyum’ (radyasyon yani ışın içerir ki radyasyonun kanser yapıcı etkisi çok iyi bilinmektedir) gibi maddeler de bileşende yer alıyor. 

Kaya tuzunun esas maddesini yüzde 97.35 oranında “sodyum” oluşturuyor. 

KALBE ZARARLI 
Bu sodyumun da sofra tuzu gibi fazla tüketilmesi kalp ve damar sağlığı açısından kötüdür. Kaya tuzlarının sağlık üzerinde olumlu etkilerini gösteren hiçbir bilimsel yayın bulunmamaktadır. 
Bolca tüketilen kaya tuzu, hipertansiyon ve kalp yetersizliği gibi önemli sağlık sorunlarına yol açacaktır. n Sofra tuzu sıklıkla iyotla zenginleştirilerek önemli halk sağlığı sorunu olan iyot yetersizliğinin önlenmesinde büyük önem taşır. 
Kaya tuzunun astım ve alerjiyi tedavi edebileceği konusunda bilimsel veri yoktur. 

KARATAY NE DEMİŞTİ?

“Kaya tuzu, en önemli mineraldir, faydalıdır, sağlıklıdır. Kaya tuzu rafine olmamıştır. Hiçbir ek kimyasal içermez ve çevresel kirlenmenin etkisi yoktur. İnsan vücudunun ihtiyacı olan 92 mineralden 84’ünü doğal ve dengeli şekilde içermektedir. Kaya tuzunun içerdiği 84 mineralden en önemlileri arasında kalsiyum, demir, çinko, potasyum, magnezyum ve bakır sayılabilir.”

KANSER YAPICI MADDE İÇERİYOR

Sağlık Bakanlığı, Prof. Dr. Karatay’ın bileşeninde 84 ayrı mineral bulunduğunu iddia ettiği ve son dönemde sofraların vazgeçilmezi haline gelen kaya tuzunu mercek altına aldı. Kaya tuzunda kanserojen maddeler bulundu. Öyle ki, kaya tuzunda atom bombası yapımında kullanılan plütonyum bile çıktı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme