Çağlayan Bilişim Avına Çıkıyor

Olaylar
Çağlayan, bu gezide Apple, Google ve Microsoft gibi devlerle görüşeceğini belirterek, bu şirketlerin üretimlerini Türkiye’de yapmasına dönük çağrıda bulunacağını kaydetti. Başbakan başkanlığında...
EMOJİLE

Çağlayan, bu gezide Apple, Google ve Microsoft gibi devlerle görüşeceğini belirterek, bu şirketlerin üretimlerini Türkiye’de yapmasına dönük çağrıda bulunacağını kaydetti.

Başbakan başkanlığında önceki gün yapılan ekonomi zirvesinden ‘cari açığa kalıcı çözüm bulunacak’ kararı çıkarken, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da cari açık turuna çıkıyor. Bu kapsamda ABD’ye gidecek olan Çağlayan, gezisinde, yüksek ithalat nedeniyle cari açığı tırmandıran bilişim ve teknoloji sektörüne odaklanacak. Konuya yönelik olarak AKŞAM’a bilgi veren Çağlayan, Güney Kore gezisinin ardından gündeminde Vietnam, Hindistan ve Suudi Arabistan gezileri olduğunu belirtti. Çağlayan, ajandasında büyük önem verdiği bir diğer gezinin de ABD ziyareti olduğunu kaydederken, ‘Amerika’ya gidiyoruz.

San Francisco ve Seattle’a gideceğim. Bilişim sektörüne özel bir gezi olacak. Microsoft, Google, Apple… Aklınıza ne gelirse tüm şirketlerle görüşeceğim. Arkadaşlarım şu an randevuları ayarlıyor’ dedi. Çağlayan, ayrıca ABD’deki odalar ve işadamlarıyla da bir araya geleceğini ifade ederken, ‘Pek çok bilişim şirketi Türkiye’de yatırım yapmak istiyor. Biz de onları Türkiye’de yatırıma davet edeceğiz’ dedi. Çağlayan, bu şirketlerin Türkiye’de üretim yapması yönünde girişimleri olacağını aktardı. Çağlayan, gezisinde küresel gerginliğe yönelik temaslarda da bulunacağını aktardı.
 
TÜRK DÜNYASI KURULTAYI DÜZENLEYECEK
 Ekonomi Bakanlığı ile birlikte yabancı sermayeye dönük çalışmaların da kendisine bağlandığını anımsatan Çağlayan, bu kapsamda yıl bitmeden Yatırım Danışma Konseyi (YDK), Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) gibi kurumları da toplamak istediğini aktardı. Çağlayan, TOBB ile birlikte de Türk Dünyası Kurultayı düzenleyeceklerini söyledi.
 
YDK’YA IMF VE DÜNYA BANKASI DA GELİYOR
 ÇAĞLAYAN, seçimler nedeniyle yurtdışından dev yatırımcıların davet edildiği YDK’nın toplanamadığını anımsatarak, bu yıl içinde mutlaka konseyi toplamak istediklerini söyledi. Çağlayan, YDK’ya Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiğini anımsatarak, Başbakan’ın takvimine uygun bir tarih belirlemeye çalıştıklarını bildirdi. Çağlayan, toplantıya, IMF ve Dünya Bankası başkanlarının da çağrılacağını söyledi.
 
Akşam

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme