“Bütün Kötülüklerin Anası” Kültürü!

Olaylar
TÜM TEPKİLERE RAĞMEN KÜLTÜR BAKANLIĞINDAN DESTEK GELDİ Önce Antalyalıların, ardından tüm Türkiye’nin tepkisini çeken Antalya’daki "ithal festival, bira festivali"nin benzerinin h...
EMOJİLE

TÜM TEPKİLERE RAĞMEN KÜLTÜR BAKANLIĞINDAN DESTEK GELDİ

Önce Antalyalıların, ardından tüm Türkiye’nin tepkisini çeken Antalya’daki "ithal festival, bira festivali"nin benzerinin hükümet desteğiyle İstanbul’da yapılacağı öğrenildi. İstanbul’da düzenlenecek olan festivalin Kültür Bakanlığı tarafından destekleneceği öğrenildi. 

İÇKİ FESTİVALİNDEN HAKARET GİBİ LOGO: BİRA VE CAMİ!

Oktoberfest’in Antalya’dan İstanbul’a Kültür Bakanlığı desteğiyle taşınması sonrası bir ayrıntı dikkat çekiyor. İçki festivalinin logosunda Camii figürü dikkat çekiyor:

GENÇLİĞE ALKOLÜ VE SINIRSIZ CİNSELLİĞİ ÖZENDİRMEK TÜRKİYE KÜLTÜRÜ MÜ?

Dini inançlar açısından Türkiye’deki hakim İslam inancına göre haram olarak kabul ediliyor.
Alkolün sosyolojik açıdan toplumu yıkıma uğratan aileiçi şiddeti tetiklediği, trafik kazalarının başlıca sebeplerinden olduğu ise bilimsel bir gerçek. Gençleri alkole alıştırmak için İçkinin özendirildiği Oktoberfest’e kimi Çocuk şekeri imalatçıları ve Sucuk firmalarının destek olmasının yanısıra Kültür Bakanlığı’nın açık destek çıkması durumun vehametini daha da arttırıyor.

Sabaha kadar bira içmenin sınırsız cinsellik ve serserilik yapmanın ne gibi kültürel bir yanı olduğu ise ayrı bir konu…

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yeşilay Cemiyeti, hükümetin böyle bir rezalete alet olmasına sert tepki gösterdi.

Yeşilay’dan yapılan açıklamada, Antalya’da yapılan rezaletin ardından İstanbul’da da böyle bir etkinliğin düzenlenmesinin anlaşılır bir tarafının bulunmadığı belirtildi.

Yeşilay Başkanı Muharrem Balcı imzasıyla yapılan açıklamada, hükümetin böyle bir etkinliğe destek vermesinin kesinlikle kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Basın açıklamasında Balcı, şunları söyledi:

"Octoberfest” adıyla bilinen ve Almanya ve Alman kültürüne ait olan “BİRA FESTİVALİ” Antalya’nın ardından İstanbul’da kutlanacakken, bu sefer Türkiye Cumhuriyeti’nin Kültür Bakanlığı da bu festivale doğrudan destek vermektedir.

Antalya’daki festivale basın açıklamaları ve bu festivalin Antalya’daki destekçisi olan Antalya Büyükşehir Belediyesi önüne bırakılan siyah çelenk ile tepkimizi göstermişken, aynı ihanet bu sefer İstanbul’da devam ediyor.    

Octoberfest isimli bu etkinliğin bir bira festivali olduğu, amacının Alman kültürünün tanıtılması ve biranın tüm çeşitleri ile dağıtılacağının bizzat festival düzenleyicileri tarafından belirtilmesine rağmen, ne yazık ki Kültür Bakanlığı bu festivale destek olarak halkı karşına almaktan çekinmemektedir.

Binlerce insanımızı kaybetmemize sebep olan trafik kazalarının bir numaralı sebebi, aile içi şiddetin, toplumsal parçalanmaların, yıkılan yuvaların mimarı alkolle savaşması ve halkını koruması gereken devletimiz adeta halkına düşmanca davranmaktadır.

Birbirinden farklı bira çeşitlerini herkesin tadabileceği gibi bir sloganla yola çıkan tek amacı da bu bira ve alkol firmalarının kazancını daha da arttırmak olan bu festivalin düzenlenmesi bile büyük bir ihanettir. Bu ihanete devletin en önemli bakanlığının resmen destek olması, bakanlığın gözetimi altında bu festivalin düzenlenmesi kabul edilemez.

Yıkılan yuvaları, yitirilen canları, acı çeken aile ve alkol batağındaki gençleri görmezlikten gelen devlet kurumlarının acilen bu etkinlikten çekilerek halkının yanında olması ve onu bu tehlikeye karşı koruması gerekmektedir. Alkol ve zehir tacirlerinin süslü oyunlarına karşı halkın tek başına başarılı olması mümkün değildir.

Biz Yeşilay olarak hiç yılmadan alkolle ile mücadelemizi devam ettirecek, bu festival gibi kirli oyunlara karşı her yerde sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz. Şeytani planlarına devam eden ve çıkarları uğruna bir halkı mahvetmekten çekinmeyen alkol endüstrisine karşı bu mücadelenin hep birlikte yürütülmesi gerekmektedir.

Halkımızla birlikte devletimizin tüm kurumlarını da bu mücadelemizde yanımızda görmek en büyük temennimizdir."

on5yirmi5.com