Bursa’da ‘işçileri kışkırtmak’tan 10 gözaltı

Olaylar
Bursa’da devam eden otomobil fabrikası işçilerinin eylemlerinde provokatörlük yapmak için şehir dışından gelerek kentte ev ve araba kiraladıkları ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden işçileri k...
EMOJİLE

Bursa’da devam eden otomobil fabrikası işçilerinin eylemlerinde provokatörlük yapmak için şehir dışından gelerek kentte ev ve araba kiraladıkları ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden işçileri kışkırttıkları öne sürülen 1’i kadın 10 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, istihbari çalışmalar sonucu, 15 Mayıs’tan itibaren 4 ayrı fabrikada iş bırakılması eylemlerinin, şehrin dışından gelen kişiler tarafında yönlendirildiğini belirledi.

İşçileri eyleme teşvik etmek suretiyle üretimin durdurulması ve iş yerlerinin tahliye edilmemesi, oluşan toplumsal kaos ortamından istifadeyle örgütsel tabanlarını genişletme amacı taşıdıkları belirlenen bu kişilerin kaldıkları adreslere operasyon yapan polis, 1’i kadın 10 kişiyi gözaltına aldı.

Şüphelilerin eylemlerini, sosyal paylaşım ağı üzerinde kurdukları Metal İşçileri Birliği (MİB) isimli grup ile Kızılbayrak adlı dergi üzerinden yaptıkları yayınlar ve oluşturdukları Fabrikalar Arası Kurul (FAK) toplantılarında alınan kararlarla gerçekleştirdikleri öne sürüldü.

Gözaltına alınan kişilerin 5’inin işsiz olduğu,  aralarında memur ve öğrencinin bulunduğu belirtildi.

Dünya Bülteni’nin haberine göre şüphelilerin, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’den, Bursa’daki fabrika eylemlerinin başladığı gün kente geldikleri, Görükle ve Akçağlayan mahallelerinde ev ve araba kiraladıkları, eylem yapılan fabrikaları gezerek buradaki işçileri kışkırtarak eylemlerin başka bölgelere de sıçraması için çalıştıkları belirlendi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorguları devam eden zanlıların,  ”Silahlı Türkiye Kominist Partisi Terör Örgütü’ne üye olmak” suçundan adliyeye sevk edileceği bildirildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme