“Buraya gelene kadar sabıkam yoktu”

Olaylar
"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 23’ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması saat 09.45’te başl...
EMOJİLE

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 23’ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması saat 09.45’te başladı.

Duruşmaya aralarında Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, Bülent Uygun ve Olgun Peker’in bulunduğu 22 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanık menajer İbrahim Bülent İşcen hastanede tedavi gördüğü için duruşmaya katılamadı. Tutuksuz sanıklardan ise Ümit Karan ve Tayfur Havutçu’nun da aralarında bulunduğu 25 kişi ise duruşmada yerini aldı. Yıldırım sabıkası olup olmadığı sorusuna "Buraya gelene kadar yoktu" yanıtını verdi.

3 Temmuz’dan bu yana Türkiye gündeminin ilk sırasında yer alan "futbolda şike davasında" ilk duruşma bugün saat 09.45’te başladı. Ergenekon ve Balyoz davalarının görüldüğü Silivri Cezaevi Yerleşkesi içindeki duruşma salonunda İstanbul Özel Yetkili 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülecek olan duruşma 4 gün boyunca aralıksız sürecek. 4 gün aralıksız sürecek duruşmaya daha sonra Çağlayan Adliyesi’nde devam edilecek. Sanıklara haklarındaki suçlamalar okunup savunmaları alınacak. Daha sonra mahkemenin İstanbul Çağlayan Adliye Sarayı’nda devam etmesi bekleniyor.

AZİZ YILDIRIM İZLEYİCİLERİ SELAMLADI
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, diğer tutuklu sanıklarla birlikte salona alındı. Sarı-lacivert kravat taktığı gözlenen Aziz Yıldırım, salona elinde 3 klasörle geldi. Tutuklu sanıkların bulunduğu bölümde en ön sıraya oturan Yıldırım, bir süre avukatlarıyla konuştu. Moralinin yüksek olduğu görülen Aziz Yıldırım, bir süre sonra ayağa kalkarak izleyiciler bölümündekileri el sallayarak selamladı. Aziz Yıldırım, tercüman Samel Güzel’e sarılarak selamlaştı. Şekip Mosturoğlu ise yakınlarını görünce gözyaşlarını tutamadı.

MEHMET EKİNCİ: ALLAH BAĞIŞLASIN
Duruşmada kimlik tespitine geçildi. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, davanın 1 numaralı sanığı Olgun Peker’in kimlik tespitini yaptı. Peker evli ve 1 çocuğu olduğunu söyleyince Başkan Ekinci "Allah bağışlasın" dedi. Peker ise "Amin" diyerek cevap verdi. Peker mesleğinin inşaat ve futbolcu menajerliği olduğunu aylık gelirinin ise 5 bin TL olduğunu ifade etti.

YILDIRIM GÜLÜMSEDİ: BURAYA GELENE KADAR SABIKAM YOKTU
Ardından Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın kimlik tespitine geçildi. 1952 doğumlu olduğunu ifade eden Yıldırım evli ve 2 çocuk sahibi olduğunu söyledi. Başkan Ekinci, Yıldırım’a da "Allah bağışlasın" dedi. Yıldırım ise "Sağolun" diye yanıtladı. Mesleği sorulan Yıldırım; inşaat mühendisi ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olduğunu; aylık gelirinin ise 30 bin TL olduğunu belirtti.

KİMLİK TESPİTİ BİTTİ, İDDİANAME OKUNUYOR
Mahkeme Başkanı Ekinci, Yıldırım’a sabıkası olup olmadığı sorusuna Aziz Yıldırım’ın "Buraya gelene kadar yoktu" diye yanıt vermesi dikkat çekti. Tutuklu sanık Bülent Uygun ise aylık gelirinin tutuklanmadan önce 300 bin TL olduğunu ancak şu an bir gelirinin olmadığını belirtti.
Sanıkların kimlik tespiti sona erdi. 401 sayfalık iddianamenin, 3 TRT spikeri tarafından dönüşümlü olarak okunmasına başlandı. İddianamenin okunmasına başlandı. Aziz Yıldırım’ın avukatı, iddianamenin okunmaması için başvurdu. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci bu talebi reddetti.

 

7 AYLIK SÜREÇTE NELER YAŞANDI?

DURUŞMA ÖNCESİ NOTLAR:

MEHMET EKİNCİ SALONU İNCELEDİ
Şike Davası’na bakacak olan 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci ile üye hakimler de sabah saatlerinde Silivri’ye gelerek duruşma salonunu inceledi.

 YILDIRIM BÖYLE SEVK EDİLDİ

HAVUTÇU-ADALI ERKEN GİTTİ
Şike soruşturması kapsamında tutuklanıp daha sonra serbest bırakılan Beşiktaş Futbol Koordinatörü Tayfur Havutçu, eski futbol şube sorumlusu Serdal Adalı ve protokol müdürü Ahmet Ateş, bugünkü ilk duruşma için Silivri’ye erken gitti. Dün geceyi Klasis Otel’de geçiren üçlünün, bu sabah oluşabilecek trafiğe takılma endişesiyle bir gün önceden Silivri’nin yolunu tuttuğu öğrenildi.

KİME KAÇ YIL İSTENİYOR?

AZİZ YILDIRIM (F.Bahçe Başkanı)
“Haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla suç örgütü kurup yönetmek” suçlamasıyla 22 ile 72 yıl arasında hapsi isteniyor. 7 maçta şike ve teşvik primi suçlamalarına muhatap olan Yıldırım yeni yasa yürürlüğe girmeseydi, 61 yıldan 156 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacaktı.

OLGUN PEKER (Giresunspor eski Başkanı)
“Suç işlemek amacıyla silahlı çete kurmak ve yönetmek, konut dokunulmazlığı, mala zarar verme, tehdit, nitelikli dolandırıcılık, şike yapmak, rüşvet, özel belgede sahtecilik, resmi belgede sahtecilik” suçlarıyla yargılanıyor. İstenen hapis cezası 61 yılla 159 yıl arası. İndirimle 43.5 yılla 115 yıl arası.

MECNUN OTYAKMAZ (Sivasspor Başkanı)
“Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütüne üye olmak ve 22 Mayıs 2011’deki Sivas-F.Bahçe maçında şike suçundan 8,5 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Otyakmaz’ın istenen hapis cezası 3,5 yıldan 10 yıl 10 ay.

ŞEKİP MOSTUROĞLU (F.Bahçe Asbaşkanı)
İddianamede, “Örgüt üyeliği, nitelikli dolandırıcılık ile şike ve teşvik” ile suçlanıyor. Mosturoğlu’na istenen ceza 23 yıl ile 52 yıl arasında. İndirimli haliyle 5,5 yıldan 17 yıla hapis isteniyor.

SADRİ ŞENER (Trabzonspor Başkanı)
F.Bahçe-A.Gücü ve Sivas-F.Bahçe maçlarınla teşvik girişimiyle suçlanıyor. 10-24 yıl hapis istenen Şener’in cezası 1 yıl 9 aydan-5 yıla kadar indirilecek.

SERDAL ADALI (Beşiktaş eski yöneticisi)
Beşiktaş-İBB Türkiye Kupası finalinde şike yapılması iddiası var. Mevcut yasada 7,5-18 yıl olan ceza indiriminin ardından Adalı, 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar yargılanacak.

TAYFUR HAVUTÇU (Beşiktaş Genel Koordinatörü)
Beşiktaş – İBB Kupa finalinde şike eylemi yapılması iddiasıyla 5 yıldan 12 yıla kadar yargılanması isteniyor. İndirimin ardından Tayfur Havutçu
için istenen ceza 1 ile 3 yıl arasında.

TUTUKLU 23 KİŞİ
 Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu,  İlhan Ekşioğlu, Cemil Turan, Tamer Yelkovan, Mehmet Yenice,  Mecnun Otyakmaz, Ahmet Çelebi,  Bülent Uygun, Ömer Ülkü,  Olgun Peker, Coşkun Çalık, Abdullah Karakuz, Hakan Karaahmet, Abdullah Eker, Selim Kımıl, Haldun Şenman, Yusuf Turanlı, Emre Talat Koçak, Sami Dinç, Ali Kıratlı,  Abdullah Başak, İbrahim Bülent İşcen.

Habertürk