Burası 43 Yıldır Yanıyor!

Olaylar
Türkmenistan‘ın Derveze bölgesinde "Cehennem Kapısı" olarak bilinen doğalgaz krateri, 43 yıldır gece gündüz, alev alev yanıyor. Başkent Aşkabat‘a yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta...
EMOJİLE

Türkmenistan‘ın Derveze bölgesinde "Cehennem Kapısı" olarak bilinen doğalgaz krateri, 43 yıldır gece gündüz, alev alev yanıyor.

Başkent Aşkabat‘a yaklaşık 250 kilometre uzaklıktaki Merkez Karakum Çölü‘nde yer alan kraterin derinliği yaklaşık 50 metre, genişliği ise 100 metrenin üzerinde bulunuyor.

Türkmenlerin "Cehennem Kapısı" olarak adlandırdıkları krater, 1967 yılında doğalgaz sondajının çökmesi sonucu meydana geldi. Bu kaza sırasında sondajda çalışan bazı işçiler hayatını kaybederken, ekipman ve kamp da yerin dibini boyladı.

Türkmen jeologlar, kraterin sondaj esnasında yer altındaki kireç taşı benzeri madenlerin suyla teması sonucu erimesiyle meydana geldiğine inanıyor. Bazı kaynaklar ise sondajın yeraltı mağarası üzerinde yapıldığını savunuyor.

Özellikle yabancı turistlerin ilgisini çeken bu devasa yanar çukuru konu alan bir belgeselin bir Amerikan televizyon kanalında "Cehennem Kapısı" adıyla yayımlamasıyla kraterin ünü sınırları aştı.

Alevleri geceleri yüzlerce metre uzaktan gözüken kraterin gürültüsü de yine yüzlerce metre mesafeden duyulabiliyor. Kraterin yanına rüzgarlı havalarda pek yaklaşılamıyor.

Uzmanlar, doğalgaz sızdıran bu tür yerlerin kapatılamadığını, kapatılsa dahi zamanla biriken doğalgazın patlayabileceğini ifade ediyor.