“Bunlar İyi Günleriniz”

Olaylar
Geçtiğimiz hafta Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği’nin (AB) acı reçetesini parlamentoda kabul ederek 110 milyar euroluk kurtarma yardımının beşinci dilimi olan 12 milyar euroyu alma...
EMOJİLE

Geçtiğimiz hafta Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği’nin (AB) acı reçetesini parlamentoda kabul ederek 110 milyar euroluk kurtarma yardımının beşinci dilimi olan 12 milyar euroyu almaya hak kazanan Yunanistan’ı oldukça zor günler bekliyor.

Eurogroup Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunan halkını AB ve IMF yardımının hoş olmayan sonuçları olacağı konusunda açıkça uyardı. Yunan halkı, krize rağmen gündelik yaşamında eski standartlarını korumaya çalışırken Juncker, ülkenin ciddi oranda istihdam ve varlık kaybına hazır olması gerektiğinin sinyalini verdi. Sabah’tan Pınar Çelik’in haberi, Yunanistan, AB ve IMF’nin kurtarma koşullarını yerine getirmek için bu hafta satışlar ve vergi sistemi reformlarından oluşan bir dizi engelle karşı karşıya. Juncker’ın bu sözleri ise Yunan sendikalarını öfkelendirdi. Ülkede yabancı müdahaleye dair herhangi bir işaret, reformları daha da zora sokacağa benziyor. Bu da kapıda yeni siyasi krizlerin beklediği anlamına geliyor. Kamu sektörü sendikası ADEDY, Juncker’ın açıklamalarına sert tepki gösterirken, uyarı niteliğindeki açıklamaların kemer sıkma önlemlerine karşı yeni protestoların düzenlenmesine sebep olabileceği konuşuluyor. Öte yandan, reyting şirketi Standard and Poor’s (S&P), Fransa Bankalar Birliği (FBF) tarafından Yunanistan’ın borcunun özel sektör tarafından çevrilmesi yönünde ortaya konulan iki finansman önerisinin de borç yeniden yapılandırma anlamına geldiğini ve temerrütü ifade ettiğini vurguladı.

KRİZİN FARKINDA DEĞİLLER
Tarihinin en büyük kriziyle karşı karşıya kalan ve iflası şimdilik erteleyen Yunanistan’da sıkıntı sokaklara çok da yansımış gözükmüyor. Krizin sembolü haline gelen Sintagma Meydanı’nda haftaiçi hükümete sert tepkiler gösteren ve güvenlik güçleriyle çatışan halk, hafta sonu nedeniyle gösterilere ara verip, kendini sahillere atıyor, kafe ve restoranlara akın ediyor. Saat 15.§00 itibariyle mağazalarını kapatıp siestaya çıkan Yunan halkı, geceleri ise eğlence mekanlarını hınca hınç dolduruyor. Anlaşılan Komşu, krizin tam farkında değil ve mali depremin gerçek yüzü ile henüz tanışmamış. Ancak, önümüzdeki dönemde acı reçetede kabul edilen kararların hayata geçirilmesi ile Yunan halkının aynı yaşam standartlarını koruması oldukça güç gözüküyor.

YENİ TREND TÜRKÇE
Bu arada ülkede şu an en trend konuların başında Türkçe öğrenmek geliyor. Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşı Rita Alikari, "Krizle birlikte Türkiye’den ciddi oranda gezi gemileri gelmeye başladı. Yunan halkı da Türkçe öğrenmeye başladı. Şu anda Atina’da Türkçe kursları hızla yayılıyor. Türklere minnettarız" dedi.
 

Haber Türk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur