Bülent Yıldırım’dan flaş açıklama

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, hakkında ”Terör örgütü el Kaide’ye para aktardığı” gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı iddiasına ilişkin, ”Haberi gazetelerden öğrendik, fakat henüz bize somut bir şey yansımadı” dedi.

AA muhabirinin bugün bir gazetede hakkında Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince ”Terör örgütü El Kaide’ye para aktardığı” gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı iddiasına ilişkin görüştüğü Bülent Yıldırım, Mavi Marmara olayından sonra bu ve benzeri şeyleri beklediklerini belirterek, ”Bunu psikolojik harp taktiği olarak değerlendiriyoruz. Sadece böyle dosyalar değil, daha birçok itibarsızlaştırma, iftiralar da bekleniyordu. Biz, böyle bir haberi gazetelerden öğrendik, fakat henüz bize somut bir şey yansımadı. Yetkili makamlar bu konuda gereken açıklamayı yapacaktır” diye konuştu.

Bu durumun, İsrail’in işine yarayacağını ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:

”İsrail, kendi içerisinde son raporla beraber zor duruma düştü. Burada da bizi lekeleyerek, etrafımızı yalnızlaştırarak, bir rövanş almak istiyorlar. Ama gördüğüm kadarıyla insanlarımız böyle şeylere prim vermiyor. Halkımız bizim yanımızda yer aldı. Umarım, bu tip yanlışlıklar olmaz. Biz, bu iddiayı tamamen reddediyoruz. 20 yıldan fazla bütün topraklarda çalışıyoruz. Biz insani yardım kuruluşuyuz. Hepimizin geçmişten beri bulunduğumuz sivil toplum kuruluşları, cemaatler de belli, toplum içindeki yerimiz de belli. Bize böyle bir iftira atmak ancak küçük düşünen kafaların içinde olabilir.

Haberde savcılığın dosya hazırladığı söyleniyor ama bunun nereden bulunduğu ile ilgili bilgi yok. Savcılık reddetmiş, emniyet reddetmiş. Bu dönemde neden yayınlandığını biz de merak ediyoruz. Oysa bu haberin çıktığı gazete her zaman Mavi Marmara’nın yanında yer almıştı. Bu konuyu kesinlikle reddediyoruz, zaten böyle bir şey olsaydı çoktan bizim aleyhimize kullanılırdı. Biz insani yardım vakfıyız, din, dil, ırk ayrımı yapmadan yardım ulaştırırız. Suçlayanlar zalimlerdir ve zalimlerin yanında yer almamak lazım.”

Bu arada, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği kayıtlarında Yıldırım hakkında soruşturma bulunmadığı öğrenildi.

AA