Bu yıl ilköğretimden mezun olana diploma yok

Olaylar
Yaklaşık 3 aydır tartışıldı, tartışılmaya da devam ediyor. Yasa çıktı, ancak hâlâ belirsiz, bilinmeyen yönleri bulunuyor. Okula başlama yaşı, seçmeli ders, birinci sınıf müfredatı, fiziki ...
EMOJİLE

Yaklaşık 3 aydır tartışıldı, tartışılmaya da devam ediyor. Yasa çıktı, ancak hâlâ belirsiz, bilinmeyen yönleri bulunuyor. Okula başlama yaşı, seçmeli ders, birinci sınıf müfredatı, fiziki mekânlar, e-kayıt konusunda kafalarda hâlâ soru işaretleri var. Hürriyet Dünyası bütün yönleriyle veli ve uzmanlardan görüşlerle 4+4+4 dosyasını açıyor.

Bu konudaki soruların yanıtlarını beş gün boyunca sayfalarımızda bulacaksınız.  

Gazete dışında hurriyet.com.tr/sorusor ve hurriyetegitim.com/sorusor bölümüne bu konudaki sorularınızı aktarabilirsiniz. Bakanlık yetkilileri bu sorulara yanıt verecek. Sorduğunuz soruların cevabı ertesi gün Hürriyet Dünyası’nda yer alacak.

SORUNUZU BURADAN SORABİLİRSİNİZ

BAKAN DİNÇER 4+4+4 SORULARINA CEVAP VERDİ

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yaklaşık üç aydır tartışılan ve hâlâ birçok konuda belirsizliği olan 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Dinçer, 4+4+4 ile ilgili merak edilen birçok soruya yanıt verdi. Birinci sınıfa başlama yaşından seçmeli derslere, müfredattan öğretmen eğitimine kadar yeni sistemle ilgili bilinmeyen birçok soruyu Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e sorduk:

BU YIL İLKÖĞRETİMDEN MEZUN OLANLARA DİPLOMA VERİLİYOR MU?
– Hayır, onlar 12.sınıftan mezun olunca diploma alacak.

YA 4.SINIFI BİTİRENLER?
– Evet. Onlar da sertifika alacaklar.

VELİ ÇOCUĞUNU OKULA GÖNDERMEZSE, ERTELERSE NE OLACAK ?
– Bunu velinin tercihine bırakmayacağız. 66 aydan önce tercihe bıraktık zaten. 60 ile 66 ay arasında velinin tercihi var demişsek öbürü için tercihi olmayacağını ifade etmiş sayılırız.

İSTİSNALAR OLAMAZ MI ?
– İstisna velinin, öğretmenin, okul müdürünün vereceği bir kararla oluşmayacak. İstisna konunun uzmanlarının vereceği kararla oluşturacak. Velinin keyfince “Benim çocuğum eğitime müsait değil veya çocuğumu bu yaşta göndermek istemiyorum” diyeceği bir husus değil. Biz çocuklarımızı 66 aydan sonra adrese dayalı kayıt sistemine göre 66. ayını dolduran çocuklarımızın kayıtlarını otomatik yapacağız.

ÇOCUK HAZIR DEĞİLSE YA DA FİZİKEN UYGUN DEĞİLSE ?
– İstisnai durumlar varsa bunu doktor raporuyla veya psikolog raporuyla konunun uzmanlarıyla belgelendirmeleri halinde istisnai olarak değerlendirilir. Bunu sadece 66 aylıklar için de düşünmenin gereği yok. 66 aylık, 72 aylık, 84 aylık fark etmez. Bu çocuğun özel bir durumudur ve biz de çocuğun özel durumunu şimdiye kadar hesap etmiştik zaten. Göz önüne alıyorduk, şimdiden sonra da göz önüne almaya devam edeceğiz. Okulların fiziki donanımı bu yeni sisteme ayak uyduracak mı? 1 milyon 200 bin yerine 1 milyon 800 bine yakın çocuk birinci sınıfa başlayacak.

FİZİKİ İMKANLARINIZ, SINIFLARINIZ YETERLİ Mİ?
– Ben merak ediyorum okul ve derslik bu işe yetmeyecek diyenler hangi bilgiyle bunu söylüyorlar. Tahmin ediyorum ki bunu söyleyenlerin küçük bir dünyası var. Muhtemelen kendi tecrübesiz olduğu okulla, çocuğunu gönderdiği veya yakınının gittiği okulla bir tecrübeden bahsediyor olabilir. Bu derslik sayısıyla ilgili tüm bilgileri her rakamıyla paylaşıyoruz aslında. Okulla ilgili derslik başına düşen öğrencilerle ilgili bilgileri biz biliyoruz.

SABAHÇI-ÖĞLENCİ YAPARAK MI SORUN ÇÖZÜLECEK ?
– Eğer öyle yapacak olursak hiç yaşanmayacak zaten de. Şimdi çok basit bir mantıkla bile şöyle bir sonuca ulaşabilirsiniz. Bu sene 9 bin derslik devreye soktuk. Müdür odaları da dersliğe çevrildi. Biz okullardaki müdür odalarını dersliğe çevirmiyoruz. Projemizde olmadığı halde müdürlerin derslikleri kendilerine makam odası yapmış olmasından hareketle herkesi kendi yerine gönderiyoruz. Müdür odasını küçük gördüğü için dersliği makam odası yapmıştı ve kendi odasını da müdür yardımcılarına vermişti. Biz bunları değiştiriyor, projeye uygun hale getiriyoruz. 8 bin 900 civarında da yine derslik kazanmış olacağız.

SORUN OLAN İL YOK MU ?
– Zaten büyük illerimizde, aşağı yukarı 10 ilde bu sorunumuz var ve devam edecek. İstanbul’da bu sorun var zaten.

Hürriyet