Bu Korsan Bildiğiniz Korsan Değil

Olaylar
Sponsorluklarla dünya çapında adından söz ettiren THY’de yolcuların iyi vakit geçirmesi için monitörden sunulan 600 albüm arasına korsan parçalar karıştı. Örneğin Funda Arar ‘Kimseye Etmem...
EMOJİLE

Sponsorluklarla dünya çapında adından söz ettiren THY’de yolcuların iyi vakit geçirmesi için monitörden sunulan 600 albüm arasına korsan parçalar karıştı. Örneğin Funda Arar ‘Kimseye Etmem Şikâyet’i söylerken fonda internet sitesinin adı geçiyor. THY yetkilileri “Biz de fark ettik. Önlem alıyoruz” dediler.

Dünyanın en büyük havayolu şirketleri arasına girme stratejisiyle son dönemde dev firmalarla yeni uçak alım anlaşmaları imzalayan, birçok ünlü spor takımı ve oyuncusunun sponsorluklarına soyunan Türk Hava Yolları’nda korsan müzik sıkıntısı yaşandı. Şirketin yeni ve büyük uçak modeli olan A330-300 Airbus uçaklarında her yolcu için koltukların üzerinde bulunan monitörlerin multimedya bölümlerindeki 600 albüm içerisinde binlerce müzik eserinin bazılarının internetten indirilen korsan şarkılar olduğu ortaya çıktı. Bunlardan biri Funda Arar’ın şarkısında ortaya çıktı. Sanatçı “Rüya” albümünde bulunan “Kimseye Etmem Şikâyet” parçasını söylerken fonda bir sesin “Âlemde tek olmaya geliyoruz. www.mp3efsanesi.com” sözlerini söylemesi dikkat çekiyor.

‘BİZ DE SONRADAN FARKINA VARDIK’

İllegal olarak kullanılan şarkıların paylaşıldığı sitelerden indirilen şarkıya bakıldığında yine aynı söylemin bulunduğu görülüyor. THY’nin Uçak İçi Eğlendirici Medya Şefliği’nden yapılan açıklamada olayın doğru olduğu belirtilirken, “Daha önce de bununla ilgili geri bildirim almıştık. Bu olaydan sonra inceledik ve farkına vardık. Uçak içi medyada ilk update edeceğimiz bu şarkı olacak” denildi.

Uçak içerisinde çalınan müziklerin tamamen lisanslı olduğu, şarkılar için MÜ-YAP (Bağlantılı Hak Sahipleri Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği), MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği), MÜYORBİR (Müzik Yorumcuları Meslek Birliği) ve MSG (Müzik Eserleri Sahipleri Grubu) gibi müzik meslek birliklerine aylık olarak ödemeler gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada şunlara yer verildi: “Daha önce İsveçli bir hizmet sağlayıcısı şirket kabinlerde çalınacak müzik içeriğini belirliyordu. Bildirimi alır almaz şarkıyı çıkartmak için çalışmalara başladık. Bundan sonra konuyla ilgili önlemlerimizi alacağız. Müzik olarak boarding’de (uçağın iniş ve kalkışı esnasında çalınan müzikler) 20 tane şarkı, uçak içerisindeki medya alanlarında ise 600’e yakın albüm bulunuyor.”

‘PARA VERDİ DİYE KORSAN ÇALAMAZ’

MÜ-YAP Başkanı Bülent Forta ise THY’nin uçakta çaldığı müzik için toptan ödeme yaptığını belirterek, “Ancak bu, onları korsan içerik kullanma noktasına taşımıyor” diye konuştu. Araştırma başlatıp doğru çıkması durumunda ihtarda bulunacaklarını kaydeden Forta, böyle durumlarda 50 bin ile 250 bin lira arasında para cezası ve şirketin yetkilisi hakkında 2 ile 5 yıl arasında hapis cezasının mümkün olacağını ifade etti. Forta sözlerine şöyle devam etti: “Havayolu şirketlerinden uçakların içerisinde iki şekilde müzik lisansları alıyoruz. Koltukların arkalarında bulunan ekranlardan dinletilen ve uçakların iniş-kalkışlarında çalınan müzikler bu kapsama giriyor.”

Atlas ve Pegasus korsan müzikten mahkemelik oldu
Öte yandan MÜYAP Başkanı Bülent Forta, Atlas Jet ile Pegasus Havayolları uçaklarında korsan müzik kullanımıyla ilgili olarak mahkemelerin devam ettiğini ifade etti. Forta, “Bu şirketler ile ilgili yasal müzik çalmadıklarına yönelik hukuki başvurularımız var. Bu geniş bir araştırma dönemini kapsıyor. Dolayısıyla yargı sürecimiz devam ediyor” diye konuştu.

HT EKONOMİ/ÜNSAL EREKE

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme