Bu İnsanlardan Herkes Korkuyor!..

Olaylar
İşledikleri seri cinayetlerle adeta ”dehşet gündemi” oluşturan seri katiller, yakalandıkları ana kadar insanları korkuya mahkum ederken, Türkiye’de en çok cinayet işleyen seri katil ...
EMOJİLE

İşledikleri seri cinayetlerle adeta ”dehşet gündemi” oluşturan seri katiller, yakalandıkları ana kadar insanları korkuya mahkum ederken, Türkiye’de en çok cinayet işleyen seri katil Yavuz Yapıcıoğlu, polise göre 18, görgü tanıklarına göre ise 43 kişiyi öldürdü.

Seri katiller genellikle çevrelerine zararsız gibi görünen, bazen bebek yüzlü olabilen ve çocuklukları problemli geçen kişilerden oluşmakta.

Yapılan araştırmalara göre, seri katiller genellikle öz güveni eksik, içine kapanık, topluma çok fazla giremeyen, çocukluklarında kavgaya yatkın, yetişme döneminde ise hayvanlara eziyet etmeyi seven kişiler olduğu ifade ediliyor.

Ayrıca seri katillerin öldürdükleri insanları daha önceden tanımıyor olması, yüzde 90’ından fazlasının erkek olması ayrı bir özellikle olarak dikkati çekiyor.

TÜRKİYE’NİN SERİ KATİLLERİ
Türkiye’de ender görülse de zaman zaman seri cinayetler işleyen katiller ortaya çıkıyor. Türkiye bilinen seri katillerden bazıları şunlar:

Yavuz Yapıcıoğlu: Polise göre 18, görgü tanıklarına göre 43 kişiyi öldürdü. Türkiye’nin en çok cinayet işleyen seri katili olarak biliniyor.

Adnan Çolak: ”Artvin Canavarı” olarak isimlendirilen Çolak, 1992 ve 1995 yılları arasında Artvin ve ilçelerinde yaşayan yaşları 68-95 arasında değişen 11 yaşlı kadını ”yaşlılar bizim kısmetimizi yiyor” diyerek öldürdü. 6 kadına ise tecavüz etti.

Hamdi Kayapınar: Kurbanlarını av, kendini avcı olarak gören Kayapınar, 6 kişiyi öldürdü ve 4 kişiyi de öldürmeye teşebbüs etti. 1998-2001 yılları arasında 6 kişiyi katleden Kayapınar, Kayseri’deki yargılamasında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Orhan Aksoy: 33 yaşındaki Aksoy, Ekim 2000-Ocak 2001 arasında 5 kişiyi evinde çamaşır ipiyle boğarak öldürdü. Depremden sonra işleri bozulduğu için ailesini Romanya’ya yollayarak cinayetleri işlemeye başlayan Aksoy, kurbanlarını boğduktan sonra kolilere koyup şehrin tenha yerlerine bırakıyordu.

Seyit Ahmet Demirci: 32 yaşındaki seri katil, 3 mobilyacıyı dükkanların bodrum katında kafalarına kurşun sıkarak öldürdü. Fatsa’da 11 yaşında çocukken arkadaşıyla yaşlı bir mobilyacının tecavüzüne uğrayan Demirci, yakalanmamış olsaydı cinayetlerini 11’e tamamlayacağını söylemişti.
Durmuş Anuçin: İstanbul’un ilk seri katili Seyit Ahmet Demirci’yle iddiaya giren Durmuş Anuçin 5 kişiyi öldürdü. Yakalanınca, ”Bu iddiayı kazandım” diye konuşmuştu.

Ali Kaya: ”Bebek yüz” diye çağrılan Kaya, 5 kişiyi öldürdü. İlk amcasını öldürerek cinayetlerine başlayan Alanyalı seri katil ”Hakkımı almak için Allah’ın yanına gidip geleceğim ve en kısa zamanda günahkarlar ve düşmanlarımla hesaplaşacağım” demişti.

Süleyman Aktaş: Aktaş, 5 kişiyi kafalarının çeşitli yerlerine ve gözlerine çiviler çakarak öldürdü. Neden çivi çaktığı sorulunca ise ”Çivi görünce dayanamıyorum insanların kafalarına çivi çakmak istiyorum” diye konuşuyordu.

Yiğit Bekçe ve Mehmet Karahasan: 2006 yılının Ramazan Bayramı’nda Bursa ile Mersin kara yolu arasında 7 kişiyi öldürdüler. Yakalandıklarında ise, ”Zevk için öldürdük” diye bağırmışlardı.

DÜNYADA SERİ KATİLLER
Dünyada ise en fazla seri katilin çıktığı ülke ABD olarak dikkati çekiyor. Çeşitli ülkelerde ortaya çıkan bazı seri katillerin kurbanların kanlarını içtiği hatta etlerini dahi yedikleri bilinmekte.
Albert Fish: Seri katiller arasında en ünlüsü ilk cinayetini 1910 yılında işleyen Albert Fish. ABD’li seri katil, ”Kuzuların Sessizliği” filmine konu oldu. Öldürdüğü insanların etlerini yiyen yamyam ruhlu seri katil Albert Fish’in, elektrikli sandalyede idam cezasını duyunca ”Elektrikli sandalyede ölmek ne de büyük zevk olacak” diye konuşmasıyla dikkat çekmişti.

Dr. Henry Howard Holmes: ”Ben içimdeki kötülükle doğdum. Katil olduğum gerçeğinin önüne geçemiyordum. Tıpkı bir ozanın ilhamını bastıramayıp şarkı söylemesi gibi” diyerek, işlediği cinayetlere gerekçe bulmaya çalışmıştı. ABD suç tarihinde önemli bir yeri olan Holmes, 27 cinayet işlediğini itiraf etmiş ve 7 Mayıs 1896’da idam edilmişti.

John Wayne Gacy: ”Katil palyaço” olarak adlandırılan Gacy adlı seri katil ise 1972-1978 yılları arasında 33 genci tecavüz ederek öldürdüğünü itiraf etti. Evinde 29 ceset bulunan Gacy, 1994’te İllinois’de idam edildi.

Carl Panzram: Türkiye’de ”Bir Katilin Günlüğü” ismiyle gösterilen filmde hayatı anlatılan Carl Panzram, 21 cinayet ve sayısız ağır suç işledi. Dünya turuna çıktıktan sonra döndüğü ABD’de hırsızlık suçundan tutuklanan ve cezaevinde de bir kişiyi öldüren Panzram, 5 Eylül 1930’de idam edildi.

Jeffrey Lionel Dahmer: 1960 doğumlu olan Dahmer, ilk cinayetini 18 yaşında bir zenciyi öldürerek işledi. 1978-1991 yılları arasında çoğu zenci 17 kişiyi öldürdüğü bilinen Dahmer’in, öldürdüğü insanlara çeşitli eziyetler verdiği hatta bazılarının etini yediği belirlendi.

Albert Desalvo: Bir başka ABD’li seri katil olan ve Boston Kasabı olarak isimlendirilen Desalvo, 13 kadını vahşice katletti. Maharetli avukatları nedeniyle cinayetlerden ceza almayan fakat tecavüz suçundan ömür boyu hapse mahkum edilen Desalvo, 1973’te bir mahkum tarafından bıçaklanarak öldürüldü.