Bu Çocuklar Niye Kayboluyor?

Olaylar
Mardin Nusaybin’de iki gün önce kaçırılan 9 yaşındaki kız çocuğu, bir saat sonra zanlılara ait araçta bulundu. Önce gün ise Mazıdağ’da tuhaf bir olay yaşandı. Kendisi Milli Eğitim görevlis...
EMOJİLE

Mardin Nusaybin’de iki gün önce kaçırılan 9 yaşındaki kız çocuğu, bir saat sonra zanlılara ait araçta bulundu. Önce gün ise Mazıdağ’da tuhaf bir olay yaşandı. Kendisi Milli Eğitim görevlisi olarak tanıtan, M.Ö. (45) ‘Ameliyat oldunuz mu, hastalık geçirdiniz mi?’ diye sorduğu 4 kız çocuğunu kaçırmaya çalıştı.

AMELİYAT SORUSU KORKUTTU
Yaşanan olay akıllara ‘organ mafyası mı var?’ sorusunu getirdi. Haberi büyük tedirginlikle izleyenler arasında Kayserili kayıp çocukların aileleri de vardı. 4 aydır bulunamayan Ahmet Tuna (9) ve Dilruba Tekin (6) kardeşler ile Türkan Ay‘ın aileleri, M.Ö.’nün cep telefonunun incelenmesini istedi. İki ilin emniyeti de iletişime geçti. M.Ö.’nün telefon kayıtlarının ve diğer bağlantılarının incelenmesi bekleniyor. M.Ö.’nün otomobilinin Kayseri’ye gelip gelmediğinin belirlenmesi için de MOBESE kayıtları incelendi.

MAFYASI İDDİASI DOĞRU MU?
Peş peşe yaşanan olayları Meclis gündemine getiren CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, İçişleri Bakanı Beşir Atalay‘a şu soruları yöneltti: ‘Kamuoyunda kayıp çocukları ‘organ mafyası’ ile ilişkilendiren genel bir kanı mevcut. Bu kanının doğruluğuna ilişkin resmi bir tespit mevcut mudur? Kaçırılan çocukların kaçının organ mafyası, dilenci veya hırsızlık çetesi ile ilişkisi saptanmıştır?’

1095’İ KIZ 1657 ÇOCUK KAYIP
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanı Özer Zeyrek, kayıp çocuk sayısının bin 657 olduğunu açıkladı. Kayıplardan bin 95’i kız. 562’si erkek. Zeyrek, yaklaşık 700 çocuğun SHÇEK yurtlarından ayrılıp dönmediğini, 13-18 yaş aralığındaki çok sayıda kızın ”gönül ilişkisi” sebebiyle kaçtığını belirtti. Kayıp çocukların 24 saat sonra değil hemen ihbarın ardından aranmaya başlandığını belirten Zeyrek, ‘Ulusal Kayıp Çocuk Veri Bankası’ oluşturacağız. Kayıp çocukların sayısı online ortamda güncel olarak izlenecek’ dedi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki 8 ilde geçen yıl 80 çocuk kayboldu. İlk sırada 37 kayıpla Diyarbakır var. Batman’da 21, Elazığ’da 7, Şırnak’ta 5, Mardin’de 4, Siirt’te 4, Bingöl ve Tunceli’de 1 çocuk kayboldu.