Bu Berbere Kitabını Bitiren Geliyor!

Olaylar
Berber dükkânlarında söz dönüp dolaşıp ya siyasete ya da futbola gelir. O haftanın öne çıkan gündem maddeleri itinayla masaya yatırılır, derinlemesine yapılan kritiklerin sonrasında tıraş olmaya...
EMOJİLE

Berber dükkânlarında söz dönüp dolaşıp ya siyasete ya da futbola gelir.

O haftanın öne çıkan gündem maddeleri itinayla masaya yatırılır, derinlemesine yapılan kritiklerin sonrasında tıraş olmaya gelenler, devleti kurtarmanın verdiği huzur ve mutlulukla evlerine dönerler!

Bulgurlu’daki As Kuaför salonunun işletmecisi Bekir Bahar, berber dükkânına kurduğu kitaplıkla müşterilerine birbirinden farklı kitapları okuma fırsatı sunuyor.

15 yıldır aynı yerde dükkân işleten Bahar’ın kitap okuma alışkanlığı lise döneminde başlamış. Dünya klasikleriyle tanışmış ve özellikle Rus edebiyatına yön veren ünlü isimlerin eserlerini defalarca okumuş.

Berber dükkânına getirdiği kitapları ilk başlarda sehpanın üzerine koyuyor ve müsait olduğu ilk fırsatta okumaya başlıyormuş. Daha sonra müşterilerin de ilgi duyduğunu gözlemlemiş.

Yakın bir dostu, dükkânın bir bölümüne kitaplık yapmasını tavsiye etmiş. Müşterilerinden okuma heveslisi olanlara da ricada bulunarak onlardan kitap istemiş.

Kendisi de farklı türlerde elliye yakın kitap almış. Şimdi 200’e yakın kitabı bulunan Bekir Bahar, ‘Al götür, oku getir’ şeklinde bir de kampanya yaparak müşterilerine ücretsiz kitap veriyor.

Kime hangi kitabı verdiyse not defterine ismini kaydediyor ve bir an önce okuyup bitirmesi için sürekli teşvikte bulunuyor.

Kitaplıkta Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir’ini bulmak da mümkün Anton Çehov’un Bütün Öyküler adlı eserini de…

Tek hedefinin diğer meslektaşlarına örnek olmak olduğunu söyleyen Bekir Bahar, "Müşterilerimin bu dükkândan yeni şeyler öğrenerek çıkması beni çok mutlu ediyor. Yeni hedefimiz kitap sayısını 300’e çıkarmak." diyor.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme