Bu Belediyenin Mezarlığı Bile Hacizli!

Olaylar
Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan beldesinde belediyenin borcundan dolayı aralarında mezarlık arazisi, belediyeye ait resmi araçlar, ilköğretim okulu binası, sağlık evi ve çeşmelerin de b...
EMOJİLE

Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan beldesinde belediyenin borcundan dolayı aralarında mezarlık arazisi, belediyeye ait resmi araçlar, ilköğretim okulu binası, sağlık evi ve çeşmelerin de bulunduğu belediye tüzel kişiliğine ait birçok mal varlığına haciz konulduğu bildirildi.
 
İlçeye 20 kilometre uzaklıktaki Günebakan Belediyesinin bir firmaya olan borcu yüzünden beldede bir çok yere haciz geldi. Günebakan Belediye Başkanı Hasan Polatkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılında alınan 2009 yılında icra takibi başlatılan borçlardan dolayı belediye araçlarına haciz geldiğini, araçları muayene için gönderdiklerinde öğrendiklerini söyledi.
 
Araçlardaki hacizlerin kaldırılması için dava açtıklarını ifade eden Polatkan, şunları kaydetti:
 
”Davanın ilk duruşması 24 Ocak’ta yapıldı. Mahkemede icra dosyasını incelediğimizde belediye adına kayıtlı olan 27 adet tapumuzda haciz olduğunu fark ettik. Bu tapular arasında ilköğretim okulumuz, içme suyu depolarımız, çeşmelerimiz var. Ecdadımızın istirahatgahı olan mezarlıklarımıza haciz gelmesi bizi derinden üzmüştür. Olayın böyle cereyan etmesinden başta idareci olarak ben utanıyorum. Keşke böyle bir olayla karşılaşmasaydık.”
 
Zorlukların üstesinden geleceklerini belirten Polatkan, belde halkının da durumunun iyi olmadığını, bu sorunun çözümünde onların da katkı veremeyeceğini anlatarak, ”2008 yılında gelen icra takibine itirazda bulunmadıkları için böyle bir durumla karşılaşıyoruz. Günebakan Belediyesini bu duruma sokmuştur. Bizim 19 icra davamız var. Eğer 19 davamıza da avukat tutmaya kalksak bin liradan 19 bin lira ediyor. Onu da ödeyecek gücümüz yok. Hukuka inanıyoruz” dedi.
 
Polatkan, yaşadıkları durumun kendileri açısından çok ağır olduğunu kaydederek, ”Allah korusun bize bir doğal afet gelmedi ama şu anda başımıza gelenler tam manasıyla bir felaket. Yıkım olarak düşünüyorum. Karamsar da değilim. Umudumuz var. Umut fakirin ekmeğidir. Bu sorunları çözeceğiz diye inancımızı koruyoruz” diye konuştu.

”Şu an büyüklerimizin kemikleri sızlıyor”

Kabristanlığa haciz konulmasını anlayamadığını vurgulayan Polatkan, ”Ecdadımızın istirahatgahı, hepimizin gideceği bir yer. Alacaklı bir firmanın araştırma yapmadan kabristanlığın üzerine haciz koyması bizi derinden üzmüştür. Ben sanıyorum ki şu an büyüklerimizin kemikleri sızlıyor. Keşke böyle bir olay olmasaydı. Bu olay beni çok üzdü” ifadelerini kullandı.
 
Yaşanan bu haciz olayının kendisini derinden etkilediğini ve çok üzüldüğünü anlatan Polatkan, duygularını yazdığı şiir ile mısralara döktüğünü anlattı. Polatkan, şiirinde duygularını şöyle ifade ediyor:
 
”Yalanım yok yaşlar doldu gözüme/Şu geçen günleri anar ağlarım Alacaklılar bakmadı gözüm yaşına/

Mezarlığımıza da haciz konmuş ona ağlarım Bu kasabanın kaderi gülmedi yüzüne/Perişan halimi bilen olmadı
 
Belediyeyi herkes iş aş kapısı sandı/Okulumuza haciz kondu ona ağlarım
 
Gezerim sokakta deli misali/Görenler sormuyor nedir ev hali
 
Sağlık evine konmuş baykuş misali/Konan icraya yanar ağlarım
 
Çile çekmek bu kasabaya kadermiş meğer/Tatlı dil, güler yüz dünyaya değer
 
Bu olan bitenlere duyarsız kalırsanız eğer/Ayıp der, günah der, sizi kınar ağlarım”

Haber7