Brookings: ‘Suriyeli mülteciler dönmeyebilir’

Olaylar
Washington’un önde gelen düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü’nde Türkiye’de sayıları giderek artan Suriyeli sığınmacılar ve onlara kucak açan Türkiye’nin karşılaştığı zorluklar masaya yatırıld...
EMOJİLE

Washington’un önde gelen düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü’nde Türkiye’de sayıları giderek artan Suriyeli sığınmacılar ve onlara kucak açan Türkiye’nin karşılaştığı zorluklar masaya yatırıldı

Washington’un önde gelen düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü’nde Türkiye’de sayıları giderek artan Suriyeli sığınmacılar ve onlara kucak açan Türkiye’nin karşılaştığı zorluklar masaya yatırıldı.

Brookings Türkiye Projesi sorumlusu Kemal Kirişçi’nin sunumunu yaptığı kapsamlı çalışmada, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara son 3 yıldır dünyaca örnek gösterilen bir şekilde kucak açmakta artık zorlanmaya başladığına dikkat çekiliyor.

1 milyona yakın Suriyelinin akıbeti ne olacak?

Sonu belirsiz iç savaşın sokakları harabeye dönüştürdüğü Suriye’de, yuvalarda yaşanan yıkım kuşkusuz en şiddetlisi oluyor. Savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı artarak 6,5 milyona ulaştı. Bu kişilerin 3 milyonunun komşu ülkelere sığındığı bildiriliyor.

Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı Suriyeli sığınmacı sayısının 800 bin olduğu tahmin ediliyor. Kayıtlı sığınmacıların sadece 3’te birinin Türkiye genelindeki 22 mülteci kampında yaşadığı ve kamplar dışında, özellikle de büyük şehirlerde yaşayan mülteci sayısının giderek arttığı belirtiliyor.

“Daha uzun süre Türkiye’deler”

Kirişçi, Türkiye’de yaptıkları kapsamlı saha çalışmasında, büyükşehirlerde sayıları artan Suriyeli mültecilerin barınma, eğitim, sağlık ve entegrasyon gibi sorunlarla iç içe olduğu sonucu çıktığını vurguluyor.

Savaştan kaçıp, sığınacak geçici bir çatı arayan Suriyeli mültecilere artık İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde her köşebaşında rastlamak mümkün. Saha çalışması sırasında çok sayıda sığınmacıyla konuşarak elde edilen bilgiler ışığında ortaya çıkan beklenti, Suriyelilerin daha uzun bir süre Türkiye’de kalacakları yönünde.

Türkiye: “Uluslararası destek şart”

Toplantıda Türkiye Dışişleri Bakanlığı adına konuşan Washington Büyükelçiliği siyasi danışmanı Burcu Keriman Erdoğdu ise, Türkiye’deki mülteciler konusunda yaşanan zorlukların paylaşımı konusunda uluslararası toplumdan anlamlı bir çaba beklediklerini, ancak şu ana kadar böyle bir yardımın gelmediğini söyledi. Sayıları 1 milyona yaklaşan Suriyeli sığınmacıların durumunun artık uluslararası bir sorun olduğunu, bundan dolayı da uluslararası toplumun müdahele etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Amerika Dışişleri: “Türkiye’deki kamplar mükemmel”

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre;Toplantı’da Amerika Dışişleri Bakanlığı adına konuşan ve son 3 aydır Türkiye’de Suriyeli sığınmacılarla ilgili incelemelerde bulunan Joseph Livingston, kampların durumu ve Türkiye’nin sağladığı imkanların mükemmel olduğuna, buna karşılık mültecilerin yüzde 75’inin artık şehirlerde yaşamaya başladığına dikkat çekiyor. Livingston ayrıca, mülteci sorunuyla başa çıkabilmesi için Amerika’nın Türkiye’yle yaptığı işbirliğini sürdüreceğini, yardımların da devam edeceğini söyledi.