Breivik Davası’nda flaş gelişme

Olaylar
Norveç’teki mahkeme, 77 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Anders Behring Breivik’in akıl sağlığını yerinde buldu. Breivik en fazla 21 yıl hapis cezası yatacak. Norveç’in başkenti Osl...
EMOJİLE

Norveç’teki mahkeme, 77 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Anders Behring Breivik’in akıl sağlığını yerinde buldu. Breivik en fazla 21 yıl hapis cezası yatacak.

Norveç’in başkenti Oslo ve Ütoya Adası’nda geçen yıl gerçekleştirdiği iki ayrı saldırı ile 77 kişiyi öldüren aşırı sağ görüşlü Anders Behring Breivik, mahkemedeki son duruşmasında, terör suçundan 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Daha önce görülen duruşmaların yapıldığı Oslo’daki Bölge Mahkemesi’nde bugün görülen karar duruşmasına, cezaevinden getirilen Breivik, avukatları ile birlikte katıldı.

Norveç’in tarihi duruşmasına ayrıca, saldırılarda ölenlerin yakınları ile birlikte, saldırılardan yaralı kurtulanlardan bazıları da katıldı. Breivik, duruşmAda, cam bir bölmede tutuldu. Breivik, duruşmaya eli kelepçeli olarak getirilirken, çok sakin olduğu göründü. Duruşma başladıktan sonra Breivik’in kelepçeleri çözüldü. Duruşma heyetinde mahkeme başkanı ile iki kadın hakim yer aldı.

-Gülümseyerek dinledi-

Son duruşmada mahkeme kararını, mahkeme başkanı ile 5 hakim verdi. Duruşmada kararı okuyan mahkeme başkanı, iki ayrı saldırıda 77 kişiyi öldüren Breivik’in terör suçu işlemekten suçlu bulunduğunu ve hapis cezasına çarptırılmasına karar verildiğini bildirdi. Kararı ayakta dinleyen Breivik’in, kararı duyduktan sonra gülümsediği görüldü.

Breivik’in sağlık durumu ile ilgili iki ayrı rapor hazırlayan doktorlardan bir grubu, sanığın paranoid şizofren hastası olduğunu ve cezai ehliyetinin bulunmadığını, bu nedenle zorunlu olarak bakım altında tutulması gerektiğini bildirirken, diğer bir grup doktor ise, Breivik’in bazı sorunları olmasına rağmen cezai ehliyetinin bulunduğunu belirtiyordu.

Mahkemede mütalaasını veren savcı da Breivik’in cezai ehliyetinin olmadığını bildirmiş, bu nedenle, zorunlu olarak psikiyatr tedavi altında tutulmasını istemişti.

-Saldırılarda, Gizem de ölmüştü-

Breivik de daha önceki duruşmalarda verdiği savunmalarında, akli dengesinin yerinde olduğunu, saldırıları da Norveç’te ve Avrupa’da çok kültürlü topluma karşı olduğunu, bu nedenle ülkesini ve Avrupa’yı Müslümanlardan korumak için gerçekleştirdiğini söylemişti.

Breivik, 22 temmuz 2011 yılında, önce bir araca yerleştirdiği bombayı başkent Oslo’da hükümet binası önünde patlattıktan sonra, ardından Ütoya Adası’na geçerek, burada kamp yapan Norveç İşçi Partisi’ne üye gençlere ateş ederek öldürmüştü. Breivik, iki ayrı saldırıda 77 kişiyi öldürmüştü. Breivik’in Üyoya Adası’nda gerçekleştirdiği saldırısında, arkadaşları ile kamp yapan 18 yaşındaki Türk kızı Gizem Doğan da ölmüştü.

Oslo’daki karar duruşması, Breivik’in daha önceki duruşmalarında olduğu gibi, Norveç ve İsveç’te televizyondan naklen verildi. Ayrıca televizyon kanalları, mahkeme kararı ile birlikte Breivik’in saldırıları konusunda yayınlarında uzmanların görüşlerine de yer verdi.

Breivik, ”Norveç’te en nefret edilen kişi” olarak kabul ediliyor.

Breivik, psikiyatr hastası olduğuna, adli tedavi altında tutulmasına karar verilirse, karara itiraz edeceğini, ancak hapis cezası verilmesi halinde ise karara itiraz etmeyeceğini avukatları aracılığıyla bildirmişti.

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme