Olaylar

Boyun Eğmeyiz

Başbakan Erdoğan, Çukurca’daki saldırının zamanlamasına dikkat çekerek, terör örgütü ve yandaşlarına "Yeni, sivil anayasa yapma çalışmalarının başlayacağı gün yapılan bu hain saldırı bizi aydınlık ufuklardan alıkoymayacaktır. Hesabı mutlaka ama mutlaka..

Boyun Eğmeyiz

Başbakan Erdoğan, Çukurca’daki saldırının zamanlamasına dikkat çekerek, terör örgütü ve yandaşlarına "Yeni, sivil anayasa yapma çalışmalarının başlayacağı gün yapılan bu hain saldırı bizi aydınlık ufuklardan alıkoymayacaktır. Hesabı mutlaka ama mutlaka sorulacak." mesajını verdi.

Terör örgütünün toplumu tahrik etmeyi amaçladığına dikkat çeken Erdoğan, vatandaşlara da şu uyarıyı yaptı: "Terör örgütü provokasyon yapmak, milletin hassasiyetlerini kaşımaktan başka bir hedefi olmadığını da açıkça ortaya koymuştur. Anne karnındaki bebeği, sokaktaki 4 yaşındaki yavruyu katleden, cami imamlarını, öğretmeni katleden, kendi mensuplarını infaz eden ve bunu ailelerinden saklayan bir örgütün tahrik, tedhiş ve provokasyondan başka amacı yoktur, olamaz. Bu elim, bu acı hadise karşısında kim ki öfkesine hakim olamaz, kim ki metanetini koruyamazsa, terör örgütü işte o zaman hedefine ulaşır." Hakkari Çukurca’daki saldırıları gece haber alan Başbakan Erdoğan, sabah erken saatlerde Başbakanlık Merkez Bina’ya geldi. Burada ilgili bakanlar ve istihbarat birimleriyle mini zirve yapan Erdoğan, ardından basının karşısına geçti. Şehit ve yaralı sayılarıyla ilgili son bilgileri aktararak, "Şu an itibarıyla bölgede uluslararası hukukun öngördüğü sıcak takip dahil olmak üzere geniş çaplı operasyonlar devam ediyor." ifadesiyle sınır ötesinde sıcak takibin başladığını bildirdi. Saldırılarla ilgili tepkisini dile getirirken, Sarıkamış, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı hatırlatmasında bulundu ve Türkiye’nin şehitlerin aziz ruhları üzerinde inşa edildiğinin altını çizdi.
 
Erdoğan’ın eleştirilerinden muhalefet de nasibini aldı. Başbakan, muhalefetin ikide bir hükümeti işin sorumlusu gibi gösterdiğini, bu tavrın milleti tahrik etmekten öteye gitmeyeceğini vurguladı. BDP’ye ise sert sözlerle yüklendi: "Bugünkü olan olaylardan sonra yapılan olayları kınarken PKK’yı ve diğer isim değiştirmek suretiyle ortalarda dolaşanları terör örgütü olarak ilan edemeyenlerin bu sürece olumlu katkısı olamaz. Onların ağzına barış ifadesi de yakışmıyor. Her kim ki teröre gizli ya da açık destek veriyorsa, terörün kanlı yüzünü örtmek, terör örgütünün insanlık dışı saldırılarını görmezden gelmek gibi bir gaflet içinde bulunursa bilsinler ki Türkiye’nin nefesi her birinin ensesinde olacaktır."
 
Erdoğan, medyaya da ‘duyarlı olma’ çağrısında bulundu. Erdoğan, "Bugün suçlamak, eleştirmek, hamaset, istismar ve tahrik tohumları ekmek yerine dayanışma içinde olmak zorundayız. Birlikte hareket etmeliyiz. Bugün dik durma, bu milletin asaletini bir kez daha sergileme günüdür." dedi.

İnterternet andıcı davasının sanıklarına ağır suçlama

Erdoğan, sorular üzerine hükümeti yıkmaya yönelik kurulan kara propaganda sitelerinin kendisinin imzasıyla hayata geçirildiği iddiasına da cevap verdi. İddiayı yalanlayan Erdoğan, "Bir başbakan olarak hakkımda çıkarılan internet andıcı yalanını yargı açıkladı. O söyledikleri imza tamamen bölücü terör örgütüyle mücadeleye yönelik bir metnin altına konulmuş imzadır. Olayın aslı budur. Ama bunu bile çok farklı bir şekilde yorumlamak durumunda kaldılar. Kim? Bölücü terör örgütüyle el ele, kol kola dolaşanlar." ifadelerini kullandı.

Zaman
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL