Boğaziçi 5 Kat Fazla Yük Taşımış

Olaylar
32. Avrasya Maratonu, rekor bir katılımla 170 bin kişiyi ağırlayınca, maratoncular ve pazar yürüyüşüne çıkanlar Boğaziçi Köprüsü’ne ağır geldi. Ağırlık nedeniyle “titreşim” yaşatan k...
EMOJİLE

32. Avrasya Maratonu, rekor bir katılımla 170 bin kişiyi ağırlayınca, maratoncular ve pazar yürüyüşüne çıkanlar Boğaziçi Köprüsü’ne ağır geldi. Ağırlık nedeniyle “titreşim” yaşatan köprü, maratona katılanları korkuturken, uzmanların “Yıkılabilirdi” açıklaması da kâbus oldu.

Habertürk gazetesine konuşan Boğaziçi Köprüsü için net verileri Prof. Dr. Semih Tezcan açıkladı: “Köprünün kapasitesi 2 bin 600 tondur. 25 tonluk 105 kamyon veya 37 bin 142 kişi.’’ Yani önceki gün köprüye taşıyabileceğinin 4.5 katı yük binmiş oldu. Prof. Alp de “Köprü dinlendirilmeli” çağrısı yaptı

Yaklaşık 170 bin kişinin koştuğu 32. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu bitti ama tartışması sürüyor. Çünkü, on binlerce sporsever, Boğaziçi Köprüsü’nün üzerine geldiğinde sayı 170 bini bulmuş, asma köprü beşik gibi sallanmıştı.

RÜZGÂR DA ETKİLEDİ
Uzmanlar köprüde korkutan sallanmaya gerekçe olarak; rüzgârı ve yoğun insan selini gösterdi. Peki 37 yıl önce açılışı yapılan Boğaziçi Köprüsü, pazar günkü Avrasya Maratonu’nda yıkılma tehlikesi mi atlattı? Korkunç bir faciaya ramak mı kalmıştı? İşte tüm bu iddiaları ve akıllara gelen soruları konunun uzmanlarına yönelttik.

Prof. Dr. Semih TEZCAN (Boğaziçi Ünv. İnşaat Böl. Öğr. Üyesi):
‘Her köprünün bir kapasitesi var, kapasite 4.5 kat aşılmış’

İngilizler tarafından inşa edilen Boğaziçi Köprüsü’nü Bayındırlık Bakanlığı adına teslim alan kurulun başkanı olan Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Tezcan, “Her köprünün her taşıyıcı sistemin kapasitesi vardır” diyerek uyarılarda bulundu.

‘EMNİYET PAYI KURTARDI’
“Köprüdeki iki kule arasındaki bölüme tabliye denir. Boğaziçi Köprüsü’nün kapasitesi 2 bin 600 tondur. Yani köprünün kapasitesi 25 tonluk kamyonlardan 105’inin ağırlığı kadardır. Tampon tampona 2 tonluk 1300 otomobil taşır. Maratonu düşünürseniz ve katılanların ağırlığını 70 kilo kadar kabul ederseniz köprünün kapasitesi 37 bin 142 kişidir.” Tezcan uyarılarını sürdürdü: “Bu maratonda elbette kapasitenin birkaç kez üzerine çıkıldı. Ancak köprü yıkılmadıysa, mühendislerin koyduğu emniyet payı nedeniyle yıkılmadı. Karayolları, bu gibi durumlarda mutlaka önlem almalıdır. Ama bu tür müsaadeler yıkılmaya davetiye çıkarmaktadır.” Tezcan, neler olabileceğini de anlattı:

‘ÇATLAMA İLE BAŞLAR’
“Müsaade edilen sınırları aşarsanız köprünün askılarında, aydınlatma direklerinin tabanlarında ve tabliyenin boğumlarının birleştiği yerde önce çatlama, ardından ayrılma ve yıkılma olur. Salınımın şiddetlenmesine biz rezonans deriz ve köprünün üzerinde olup titreşimler hissettiğini söyleyenler bu sinyali almıştır.

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp (Mimar ve Kent Bilimci):
‘Boğaziçi, hasar görmüş olabilir’

“Burada önemli olan asma köprülerin salınım hareketine uygulanan baskıdır. Asma bir yapı olan köprü, yıkılma tehdidiyle karşılaşır. Maraton nedeniyle köprüde hasar da olmuş olabilir. Köprünün altından bir tüp geçit projesi yapılmalı ve özellikle köprü dinlendirilmelidir.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme