Boğaz’ı Kiralayıp Elektrik Üretecek

Olaylar
Makine mühendisi Sabit Ateş’in çılgın bir projesi var: İstanbul Boğazı’nı kiralayıp akıntıda elektrik üretmek. Ateş, bunu gerçekleştirmek için TBMM’ye kadar çıktı. Ancak yapılan araş...
EMOJİLE

Makine mühendisi Sabit Ateş’in çılgın bir projesi var: İstanbul Boğazı’nı kiralayıp akıntıda elektrik üretmek. Ateş, bunu gerçekleştirmek için TBMM’ye kadar çıktı. Ancak yapılan araştırmada, projenin uygulanabilirliği mümkün bulunmadı.
 
Ünlü oyuncu Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı ‘En Büyük Şaban’ filminde bir sahne vardır. İstanbul’a yeni gelen saf köylü Şaban, uyanık bir tüccardan Boğaz Köprüsü’nü satın alır. İzleyenleri güldüren bu sahne gerçek oldu. Nasıl mı? İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mezunu makine mühendisi Sabit Ateş, Boğaz’ın serin sularına talip. Ateş, İstanbul Boğazı’nı kiralayıp akıntıda elektrik üretmek istiyor. Proje için 13 yıl boyunca çalışan ve bu şekilde iki nükleer santral kadar enerji üretebileceğini hesaplayan Ateş, ilgili kurumlarla görüşmüş ancak umduğunu bulamamış. Çareyi, TBMM’ye başvurmakta bulan makine mühendisi, kurumların ikna edilmesi ve projenin hayata geçmesi için yardım istemiş. Ne var ki Meclis’ten de olumsuz cevap almış.

Ateş, yıllardır üzerinde çalıştığı projesini ilk önce Başbakanlık’a sunar. Başbakanlık, projesinin uygulanabilirliğinin anlaşılması için konuyu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne iletir. İstanbul Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı, Ateş’le masaya oturarak projesini anlamaya çalışır. Yetkililerden "Projenizin uygulanabilirliğini araştıracağız. Bir sonuca ulaşınca size döneceğiz." cevabı alan Ateş, beklemeye koyulur. Devletten umduğunu bulamayınca bu kez konuyu TBMM gündemine taşır. TBMM’yi ikna etmek için "Projemizde iki nükleer santralin üreteceği toplam enerjiye eşdeğer (8000 M.V/h) elektrik enerjisi üretebileceğimizi gördük. Boğaz’da uygulayacağımız ‘türbin’lerin toplam maliyeti bir adet nükleer santralin maliyetinden de düşüktür. Türbinlerin imalat ve yerine montaj süresi, nükleer santrale göre çok daha azdır. Türkiye’nin şu an kullanmakta olduğu toplam elektrik enerjisinin üçte birini buradan sağlamak mümkün olacaktır." gibi iddialı bazı açıklamalarda bulunur.

TBMM’den Boğaz’ın kendisine kiralanması için devreye girmesini isteyen Ateş, dilekçesinde "6 ay oldu talebime ret ya da kabul şeklinde hiçbir cevap verilmediğinden zarar hanemiz kabarmaktadır. Devletimizin kaybı daha da fazladır." dedi. TBMM Dilekçe Komisyonu, dilekçeyi incelemeye aldı ve TBMM’nin bu konuda bir şey yapamayacağı yönünde cevap gönderdi.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme