BMW Fena Yakalandı

Olaylar
Türkiye’de ‘başörtüsü’ bahanesiyle sponsorluk iptaline girişen BMW’nin dünyada birçok radikal dini örgüte para aktardığı ortaya çıktı. BMW, Hıristiyan misyonerlik örgütü Kurtul...
EMOJİLE

Türkiye’de ‘başörtüsü’ bahanesiyle sponsorluk iptaline girişen BMW’nin dünyada birçok radikal dini örgüte para aktardığı ortaya çıktı. BMW, Hıristiyan misyonerlik örgütü Kurtuluş Ordusu’na da Yahudi Film Festivali’ne de sponsor oluyor

BMW’den en çevreci ve yenilikçi modeller
Türkiye’de ünlü rallici Burcu Çetinkaya’nın program sponsorluğunu başörtülü arkadaşı Merve Sena Kılıç’ı bahane ederek iptal eden BMW fena yakalandı. Kurumsal sponsorluk kuralları arasında din ve mezheplere ait sosyal kulüpler, siyasi partiler ile ticari-politik organizasyonlara yer vermediğini açıklayan şirketin radikal Hıristiyan ve Yahudi örgütlerle sponsorluk anlaşmaları olduğu ortaya çıktı. Hatta şirket dini organizasyonlara milyonlarca dolar bağış yapıyor.

ASKERLER TÜRKİYE’DE
Markanın sponsorlukları arasında en dikkat çekici olanı Salvation Army (Kurtuluş Ordusu). Hıristiyan örgüt misyonerlik faaliyetleriyle biliniyor. Küresel Hıristiyan Kilisesi’nin evangelist ayağında yer alan Salvation Army’nin internet sitesinde yer alan misyon bölümünde "Mesajımız İncil temelinde" ifadeleri yer alıyor. Yardım kuruluşu şeklinde de çalışan Salvation Army için 113 ülkede 25 bin kişi çalışıyor. Türkiye’de de birçok şehirde faaliyetleri olan Salvation Army yardım da topluyor. Örgütte müritler ve çalışanlar asker olarak değerlendirilirken, ordunun liderine de general deniliyor. Şirketin yeni yıl sponsorlukları arasında Ulusal Hıristiyan Kolejleri Spor Birliği de bulunuyor. Sanat alanında da sponsorluğu olan markanın dinsel ayrım yapmadığı konusunda bir diğer çelişkisi ise 2001’de Seattle Yahudi Film Festivali’nin ana sponsoru olması.

SİYAHLARA DA DESTEK
BMW’nin eğitim alanında da birçok bağışı ve sponsorluğu bulunuyor. Bunlar arasında şirketin temel sponsorluk felsefesine aykırı olarak özellikle siyahlara ve diğer ırklara yönelik faaliyetleri var. ABD’de sadece siyah Amerikalılar için kurulan bir eğitim kurumuna da sponsorlar. National Association for the Advancement of Colored People kuruluşunun amacı renkli insanların Amerika’da korunması. Misyonları politik, eğitim, sosyal ve ekonomik eşitlik. Bir diğer eğitim sponsorluğu ise United Negro College Fund. Siyahların eğitimi için para veriliyor ve 65 bin öğrenciye destek olunuyor.

Yeni Şafak manşet yaptı
Yeni Şafak gazetesi, BMW’nin Türkiye distribütörü Borusan Otomotiv’in rallici Burcu Çetinkaya ile şirket arasındaki sponsorluk anlaşmasının TV programında MINI marka otomobili gazetenin başörtülü muhabiri Merve Sena Kılıç ile birlikte test ettiği gerekçesiyle iptal ettiğini iddia ederek konuyu manşetine taşımıştı.

CEO İsrail meclisinde ödül aldı
BMW’nin bir diğer desteklediği kurum ise Yahudi Jerusalem Foundation (Kudüs Vakfı). Yirmi yıldır bu vakfı destekleyen marka 2009’da ödül aldı. BMW Group Yönetim Kurulu Başkanı Norbert Reithofer, Teddy Kollek Ödülü’nü İsrail’de aldı. Reithofer, ödülü Knesset’te yani İsrail parlamentosunda almış. Vakfın sitesinde misyon şu sözlerle ifade ediliyor: "Kudüs dünya genelinde Yahudi toplumunun kalbi ve ruhu."

Borusan yöneticisini de harcadı
Yeni şafak’ın haberinde ‘MINI’ Marka Yöneticisi Hakan Bayülgen Burcu Çetinkaya ile 1 yıllık sponsorluk anlaşması yaptığını doğrulayarak, "Tavrımız kesinlikle başörtüsüne değildir. Bu markanın duruşu merkezinin bir yere kaymamasıyla ilgili bir durumdur. Sadece başörtüsü değil, siyasi parti olsaydı da tavrımız aynı olurdu" demişti. Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız ise Bayülgen’in açıklamalarının kurumlarının yaklaşımı olmadığını belirterek, "Borusan Otomotiv olarak kimseyi dini inançları ya da yaşam tarzı tercihleri nedeniyle ayrımcılığa tabi tutmamız söz konusu olamaz" diye açıklama yapmıştı. Açıklamada tarafların sponsorluk için anlaşmaya varamadığı, iptalin de söz konusu olamayacağı kaydedilmişti.

2 işadamı BMW’sini bıraktı
BMW’ye tepki gösteren Hadımköy’deki Nurhas ve Merve Tekstil’in ortakları Ekrem Korel ile İhsan Meral, yaklaşık 700 bin lira değerindeki 3 otomobili şirkete geri göndereceklerini açıkladı. Meral, arabaları BMW’ye iade ettiklerini belirterek, "Bayi bizimle görüşmek istedi ama biz kabul etmedik. Yaşanan talihsiz olaya çok üzüldük. Hatta arabalarımızı yakmayı düşündük ama çirkin bir tavır olacağını düşünerek iadeyi daha uygun gördük" dedi. Ekrem Korel de bundan sonra Borusan’a ait araçlara binmeyeceklerini söyledi.

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme