Bir Saat Geri Almak İşe Yaramıyor

Olaylar
Güneş ışığından daha çok yararlanma gerekçesi ile ülke geneli saatler, geçtiğimiz hafta Mart 2011’e kadar bir saat geri alındı. Saatlerin ileri-geri alınması uygulamasıyla, gün ışığından daha ço...
EMOJİLE

Güneş ışığından daha çok yararlanma gerekçesi ile ülke geneli saatler, geçtiğimiz hafta Mart 2011’e kadar bir saat geri alındı. Saatlerin ileri-geri alınması uygulamasıyla, gün ışığından daha çok yararlanıp yıllık 600 milyon kilovat elektrik tasarrufu sağlanacağı belirtildi. Ancak Sabah’ın Enerji Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgilere göre, açıklanan tasarruf rakamları abartılı.

Hesaplama, tahmini olarak yapılıyor. Bakanlık yetkilileri, her yıl tasarruf miktarı açıklamasının kendileri açısından rutin bir hale geldiğini belirterek, "Rakamlar çok gerçekçi değil. Tahmini verilerle, bir hesaplama yapılıp kamuoyuna duyuruluyor" bilgisini verdi. Yetkililer uygulamanın gözden geçirilmesini kendilerinin istediğini belirterek, "Saatler bir saat geri alınınca Doğu ve Güney Doğu Anadolu, hatta Karadeniz’de akşam erken kararıyor. Mesai saatlerinde, ışıklar yanmaya başlıyor. Tasarruf deniyor, fazla ışık yanıyor" değerlendirmesini yaptı.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme