Bir polisin ortalama ömrü kaç yıl?

Olaylar
Emniyet Genel Müdürlüğü polis teşkilatında görev yapan memurların sorunlarını araştırmak için bir anket yapmaya karar verdi. Yapılan ankette polisler ile ilgili çok çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. Gene...
EMOJİLE

Emniyet Genel Müdürlüğü polis teşkilatında görev yapan memurların sorunlarını araştırmak için bir anket yapmaya karar verdi. Yapılan ankette polisler ile ilgili çok çarpıcı bilgiler ortaya çıktı.
Genel müdürlük tarafından ankette her polise sorulan "en büyük sorununuz nedir?" sorusuna polisin yüzde 51,9’u "çalışma şartları" diye cevap verdi. Bunun üzerine genel müdürlük polislerin çalışma saatlerinden neden şikayet ettiğini araştırmak üzere akademisyenlerle araştırmaya yapmaya başladı.
6 yıl süren akademik çalışma 2010 yılında sonuçlandı. Buna göre 12/24 çalışan polisin gece saat 22:00 ile 03:00 arasında uymadığı için bu saatte salgılanan "melatoni" hormonunu salgılamadığını belirledi. Araştırmada melatoni hormonunun sindirim sistemine destek sağladığı, kanser semptomlarının iyileştirdiği, tümör gelişimini engellediği, vücut ısısını dengelediği, uyuma düzenini ayarladığı, kalp-kan dolaşımı işleyişini düzenlediği, kemiği koruduğu, bağışıklık sistemine doğrudan etki ettiği, bakteriyel ve viral enfeksiyonlarda terapik etki yaptığı, yaşlanmayı geciktirici etkisi olduğu ve migrene karşı koruyucu özelliği olduğu belirlendi. Gece sabaha kadar çalışan polislerde melatoni hormonu salgılanmadığı için bu hormonun sağladığı faydalarından yararlanamadığı ortaya koyuldu.

Vardiyalı çalışan ve uykusuz kalan polislerin stres ve tükenmişlik hissine kapıldığı, sabaha karşı 100 promil alkol almış bir vatandaş gibi olduğu belirtildi. Ayrıca araştırmalarda büyük felaketlerin gece yarısı olduğuna dikkat çekilirken 100 yılın en büyük felaketi olan Çernobil kazasının da gece yarısı olduğu örnek gösterildi. Araştırmada tüm bu sebeplerden dolayı polislerin diğer çalışanlara göre intihar oranın fazla olduğu belirlendi. Normal vatandaşın intihar etme oranının yüzde 1 olmasına karşın polisin yüzde 3.75 olduğu ortaya çıktı.

Araştırmada en çarpıcı sonuç ise polisin ortalama yaş sınırı oldu. Polisin meslek gereği çok yıprandığı için emekli olduktan sonra sadece 6.4 yıl yaşayabildiği belirlendi. Normal bir çalışanın 73.2 yıl yaşarken, polisin sadece 55.9 yıl yaşayarak diğer meslekte çalışanlardan 17.2 yıl az yaşadığı görüldü. Araştırmanın sonucunda poliste 12/24 çalışan sisteminin aile yaşam kalitesini, iş tatminini düşürdüğü, tükenmişlik hissi oluşturduğu, psikolojiyi en alt seviyeye indirdiği, verimi düşürdüğü bu nedenle insan fizyolojisine, psikolojisine ve iş verimliliğine daha uygun olan 8 saat çalışma sistemi olduğuna karar verildi.

Çalışma saatinin 8 saate inmesiyle birlikte polislerden tekrar görüş alan araştırma ekibi şu yanıtları aldı:

"İnsan olduğumu anladım. Biyolojik saat yeniden kuruldu. Uyku ve beslenme düzeni normale döndü. Emeklilik dilekçesini geri alıyorum. Tayin ve atamada tercih değişikliği yapacağım."

Genel müdürlük araştırma da bu tür problemlerin sadece polise has olmadığı gece saat 22:00 ile 03:00 arasında uykusuz kalarak çalışan gazeteci, doktor, asker, hemşire gibi mesleklerde çalışanlarında tehdit altında olduğu vurgulandı.

Araştırmanın sonunda amacın insanı yaşat ki devlet yaşasın mantığı olduğuna da dikkat çekildi.

AHaber
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme