Bir Boğaz Köprüsü de Adıyaman’a

Olaylar
Atatürk Barajı’nın yapımından sonra adeta ‘çıkmaz sokak’ olan Adıyaman, yapılacak Nissibi Köprüsü ile eski günlerinde olduğu gibi transit geçişin önemli merkezi haline gelecek. İstan...
EMOJİLE

Atatürk Barajı’nın yapımından sonra adeta ‘çıkmaz sokak’ olan Adıyaman, yapılacak Nissibi Köprüsü ile eski günlerinde olduğu gibi transit geçişin önemli merkezi haline gelecek.

İstanbul Boğazı’ndaki köprüler gibi asma köprü şeklinde yapılacak Nissibi Köprüsü, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden sonra Türkiye’nin en uzun köprüsü olacak. Adıyamanlıların yıllardır istediği köprünün yapımı için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın talimatı ile Karayolları Genel Müdürlüğü yaklaşık 1 milyon liraya Nissibi Köprüsü’nün projesini hazırladı. Proje ihalesinin sonuçlanmasından sonra köprünün inşaatına başlanacak. Atatürk Barajı üzerinde yapılacak İstanbul Boğaz Köprüsü’ne benzer Nissibi Köprüsü, Adıyaman’ın Diyarbakır ile bağlantısını sağlayacak. 610 metre uzunluğunda ve 24 metre genişliğinde (2 gidiş, 2 geliş) 4 şeritli olarak inşa edilecek Nissibi Köprüsü’nün maliyeti yaklaşık 80 milyon lira olacak. Yapımına 1983 yılında başlanan Atatürk Barajı’nda toplanan suların oluşturduğu baraj gölü nedeniyle Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır karayolu üzerinde bulunan Nissibi Köprüsü, 1992 yılında sular altında kalmış, Adıyaman’ın Diyarbakır ile karayolu bağlantısı kesilmişti.
 

Zaman