Bir Antik Kent de Ürgüp’den

Olaylar
Kazıların bu yıl ki bölümünde Sobesos Antik Kenti’nin planının ortaya çıkartılması bekleniyor. 2002 yılında kaçak bir kazı sırasında ortaya çıkartılan Sobesos Antik Kenti’nde 9 yıllık süre...
EMOJİLE

Kazıların bu yıl ki bölümünde Sobesos Antik Kenti’nin planının ortaya çıkartılması bekleniyor.

2002 yılında kaçak bir kazı sırasında ortaya çıkartılan Sobesos Antik Kenti’nde 9 yıllık süreçte yapılan kazı çalışmalarında bugüne kadar Geç Roma dönemine ait mozaikli bir toplantı salonu, bir hamam, iki adet Erken Bizans dönemine ait şapel ve yüzü aşkın mezar ortaya çıkarılmıştı.

Nevşehir Müze Müdürü Arkeolog Ertuğrul Murat Gülyaz başkanlığında 20 kişilik bir ekip tarafından başlanılan Sobesos Antik Kenti’ndeki bu yılki kazı çalışmalarının hamam ile toplantı salonu arasında kalan ve çeşitli sosyal donatılar ile dini konutların yer aldığı alanda gerçekleştirilmesi planlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 30 bin TL’lik bir destek sağladığı ve 1 Eylül tarihinde sona erdirilmesi planlanan kazının bu yıl ki bölümünde, Sobesos Antik Kenti’nin kent planına ulaşılmasının yanı sıra, Roma Hamamı ile toplantı salonu arasındaki alanda yöre halkı tarafından 1960’lı yıllarda bulunduğu belirtilen Sobesos Antik Kenti mozaiklerine ulaşılmasının beklendiği belirtildi.

Sabah