Binlerce Kişi Kürt Siyasetçiler İçin Yürüdü

Olaylar
"KCK davası" adı altında yargılanan Kürt siyasetçileri Bingöl, Urfa, Dersim, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari, Güroymak, Nusaybin, İstanbul ve Manisa’da bir araya gelen binlerce kişi, yü...
EMOJİLE

"KCK davası" adı altında yargılanan Kürt siyasetçileri Bingöl, Urfa, Dersim, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari, Güroymak, Nusaybin, İstanbul ve Manisa’da bir araya gelen binlerce kişi, yürüyüş düzenleyerek, Kürt siyasetçilerin serbest bırakılmasını istedi.

BİNGÖL

Yargılanan Kürt siyasetçiler için Bingöl’de başlayan açlık grevi bugün saat 12.00’de kitlesel basın açıklaması ile sona erdi. Genç Caddesi’nde bulunan Hacı Hıdır Camisi önünden toplanan kalabalık, pankartlar ve sarı yeşil kırmızı renklerden oluşan bir bayrak eşliğinde, Dörtyol’da bulunan Saat Kulesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Sık sık "Bijî Serok Apo", "Bê Serok jiyan nabe", "Bi can bi xwîn em bi te re ne ey Serok", "PKK Halktır halk Burada", "Tayip şaşıma sabrımızı taşırma" sloganları eşliğinde Saat Kulesi’ne gelen kitle adına BDP Bingöl İl Eşbaşkanı Suna Kaya, Kürtlerin siyasi soykırım davası ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, "Arkadaşlarımız 18 ay sonra yargı önüne çıkarılmış, ancak bu kez de arkadaşlarımız yargının adaletsizliğiyle karşı karşıya kalmışlardır" dedi. AKP Hükümetinin halkları karşı karşıya getirebilecek bu tür olumsuz politikalarından derhal vazgeçmeye çağıran Kaya, "Sayın Abdullah Öcalan’ın da özellikle vurguladığı ve son DTK çalıştayında da dile getirilen Demokratik Özerklik modeli Türkiye de ayrışmayı değil halklar arasında birlikteliği güçlendireceği iyi bilinmelidir" dedi. Açıklamadan sonra saat kulesi önünde 10 dakikalık otuma eylemi yapıldıktan sonra kitle BDP Bingöl il binasına doğru yürüyüş düzenledi.

URFA

Urfa Kent Konseyi Girişim Komitesi, ‘Kürt sorununa demokratik çözüm’ deklarasyonu yayınladı. Sabah saatlerinden itibaren Topçu Meydanı’nda toplanan ve aralarında Urfa BDP Milletvekili İbrahim Binici, BDP’li ilçe belediye başkanlarının da bulunduğu yaklaşık 8 bin kişi, müzik eşliğinde halaylar çekti. Kadınların yöresel kıyafetleri dikkatlerden kaçmazken, kitle Karakoyun İş Merkezi’ne kadar PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak yürüdü. İş merkezinin önünde PKK bayrakları, Öcalan posterleri açan kitle, ‘Urfa halkı demokratik özerklik ve toplumsal barış için adım atıyor’ yazılı Kürtçe ve Türkçe pankart taşıdı. Kürtlerin demokratik özerklik, çift dilli yaşam ve barış taleplerini içeren çok sayıda döviz taşıyan kitle adına Kent Konseyi Girişim Komitesi üyesi Ahmet Tutal deklarasyonu okudu. Deklarasyonda taleplerden önce Kürtler üzerindeki siyasi, askeri ve kültürel soykırıma değinen Tutal, bugün Diyarbakır’da devam eden KCK davasına dikkat çekerek, Kürt siyasetçilerin derhal serbest bırakılmasını istedi. Daha sonra Urfa Kent konseyinin taleplerini sıralayan Tutal, barış ve demokrasi için Öcalan’ın koşullarının düzeltilmesini, KCK’nin ilan ettiği tek taraflı eylemsizlik kararına cevap verilmesini, tutuklu Kürt siyasetçilerin derhal serbest bırakılmasını, Hakikatler komisyonunun kurulmasını, herkesin bir statüye kavuşması için demokratik özerklik şartının hayata geçirilmesini, Kürt kimliğinin Anayasal güvenceye alınmasını, Anadilde eğitimin önünün açılmasını, koruculuğun lağvedilip, köylere dönüşün sağlanmasını, seçim barajının kaldırılmasını istedi. Genel çözüme ilişkin 9 madde sıralayan Tutal, Urfa’ya ilişkin ise, Suruç ve Ceylanpınar sınır kapılarının açılıp, mayınlı arazilerin temizlenip halka dağıtılmasını, GAP sulama projesinin tamamlanıp işsizliğe dönük istihdam sağlanmasını ve Balıklıgöl çevresinde Medeniyetler Parkı açılmasını istedi.

SİİRT

Siirt Demokratik Kadın Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) tarafından Siirt Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasından önce BDP il binasının önünde bir araya gelen binler kişi, açılan pankartlar ve atılan sloganlar eşliğinde Siirt Belediyesi doğru yürüyüşe geçti. BDP İl Başkanı Faruk Sağlam, Kürtlere yönelik imha maçlı yürütülen siyasi, askeri ve kültürel operasyonlar sürdüğü müddetçe, BDP olarak demokratik zeminde bu operasyonlar karşı duracaklarını ifade etti. Yapılan açıklamalar ardından kitle, beş dakikalık oturma eylemi yaptıktan olaysız bir şekilde dağıldı.

NUSAYBİN

BDP İlçe binası önünde biraya gelen yaklaşık on bin kişi, hükümet konağına doğru yürüyüşe geçti. 27 Mayıs Caddesi’nden hükümet konağına doğru giden kitle, sloganlar eşliğinde hükümet konağı önünde açıklama yaptı. Kitle adına açıklama yapan Mazlum Akman, KCK davası adı altında tutuklanan Kürt siyasetçilerinin serbest bırakılmasını istedi. Açıklamanın ardından kitle Şirin Caddesine doğru yürüyüşe geçerken, gençler Ahmet Kaya köprüsü üzerinde barikat kurdu. Şirin caddesi üzerinde polisin gençlere müdahale etmesi üzerine gençler ile polis arasında çatışmalar başladı.

ŞIRNAK

BDP Şırnak İl Örgütü, Demokratik Özgür Kadın Hareketi, BDP Şırnak İl Örgütü, Şırnak Emek Platformu, Cudi Kültür ve Sanat Derneği, Kürt siyasetçiler için yürüyüş ve basın açıklaması yaptı. Şırnak BDP il binası önünde bir araya gelen bine yakın kişi Cumhuriyet Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Binlerce kişi "heger kesên me hilbijartiyin gırêdayê KCK bın, em hemu gırêdayi KCK ne" pankartı açarak, "baskılar bizi yıldıramaz sloganları attı. Cumhuriyet Meydanı’nda yaklaşık 5 dakika oturma eylemin yapan kitle adına basın açıklaması yapan BDP Şırnak İl başkan yardımcısı Salih Gülenç, AKP’nin tekçi anlayışını bırakmadığını belirterek, "Bizler sorunun demokratik çerçevede, eşit ve ortak bir anlayışla çözüleceğine inanıyoruz. Ve bu inancımızdan asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

BATMAN

Aralarında BDP Grup Başkan Vekili Ayla Akat Ata, Batman İl Eş Başkanları Saadet Becerikli, Şehmuz Aslan, Belediye Başkan Vekili Serhat Temel, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu binlerce kişi, valilik binasına doğru yürüyüşe geçmek istedi. Kitle "Bir halkın diline kilit, iradesine kelepçe vurulamaz", "Dilimiz onurumuzdur", "Erdnîgarî bedene ziman bedene, çand bedene, dest nedin bedena min" pankartları ve konfederalizm bayrağının yanı sıra PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Belediye Başkanı Necdet Atalay’ın fotoğrafları taşındı. Yürüyüşe geçmek isteyen kitle Diyarbakır Caddesi’nin başında panzer ve zırhlı araçlarla barikat kuran polisler tarafından engelledi. BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’nın Valilik ile görüşmesi valiliğin sadece BDP ait pankartlara izin verileceğini belirtmesi üzerine sadece BDP’ye ait pankartla ön tarafa çekildi. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise valilik tarafından hala kendilerine bir talimat gelmediğini iddia ederek yürüyüşe izin vermeyeceklerini söylediler. Kitlenin bekleyişi sürüyor.

HAKKARİ

BDP Hakkari İl binası önünde bir araya gelen çok sayıda kişi, buradan Belediye önüne kadar yürüdü. Yürüyüşe BDP Hakkari İl Başkanvekili Orhan Koparan, Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, sivil toplum kurumları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yürüyüşün ardında kısa bir açıklama yapan BDP İl Başkanı Orhan Koparan, Diyarbakır’da görülen KCK davasında Kürtçe savunmanın kabul edilmemesini kınayarak, Kürt halkının dili ve kültüründen asla vazgeçmeyeceğini aktardı. Koparan’dan sonra basın metnini okuyan BDP İl Yöneticisi Nadir Engin, Diyarbakır’daki davada yargılanan Kürt siyasetçiler şahsında Kürt halkının yargılandığını belirterek, yapılan hukuksuzluğun son bulmasını istedi. Engin, Halkada çağrıda bulunarak hukuksuzluğa karşı demokratik tepkisini sürdürmesini istedi.

Yapılan açıklamadan sonra kitle 5 dakika oturma eylemi yapıldıktan sonra "Bijî Serok Apo", "PKK halktır halk burada" sloganları eşliğinde Dağgül Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen kitleye polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahalede bulundu. Kitlenin taşlarla karşılık verdiği müdahale kitlenin dağılmasıyla son buldu.

GÜROYMAK

Bitlis’in Norşin (Güroymak) İlçesi’nde ise BDP İlçe binası önünde bir araya gelen ve aralarında BDP Bitlis Başkanı Orhan Bezirganoğlu, Norşin Belediye Başkanı Mehmet Emin Özkan BDP İl ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu kitle, "Jiyaneke bi rûmet, zimanekî azad xweseriya demokratîk, ji qirkirina siyasi re êdî bes e", "Yek e zimanê me yek e", "İradeye kelepçe vurulamaz", "Kujer li derve demokrasi li hundir e" "Êdî bes e taybet êdi bese hizbul vahşet" dövizleri eşliğinde Muş Caddesine doğru yürüyüşe geçti. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı yürüyüşten sonra cadde üzerinde açıklama yapan BDP İlçe Yöneticisi Cahit Göktaş, Kürtçe üzerinde baskıları kınayarak, yapılan hukuksuzluğun son bulmasını istedi.

Açıklamadan sonra kitle BDP İlçe binası önüne kadar yürüdükten sonra dağıldı.

MANİSA

BDP Salihli İlçe Örgütü, ilçe binasında basın toplantısı düzenledi. BDP İlçe Yöneticisi Adil Dicle, bugün Diyarbakır’da Kürt siyasetçilerinin yargılanmasının hiçbir hukuki dayanağının olmadığını, tamamen siyasi bir amaç dahilinde ve AKP Hükümeti’nin bilinçli politik planının olduğunu bildiklerini ifade etti. Tutuklananların halkın oyları ile seçilmiş belediye başkanları, DTP ve BDP siyasetçileri olduğunu dile getiren Dicle, "AKP Hükümeti, şunu iyi anlamalıdır, uyduruk deliler ile yalan, mantıksız uydurmalarla binlerce Kürt siyasetçisini cezaevine atarak Kürt siyasi hareketini bitiremez, tasfiye edemez. Akılcı, mantıklı politika yürütme zamanı gelmiştir. 14 Nisan 2009 tarihinden bugüne kadar binlerce Kürt siyasetçi göz altına alındı, cezaevine atıldı. Davanın bugünkü duruşmasında doğru, mantıklı ve olumlu bir karar verilip Kürt siyasetçilerin serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

İSTANBUL

Diyarbakır’da yargılanan Kürt siyasetçilerin serbest bırakılması ve Kürtçe savunma talebine destek vermek için ESP İstanbul İl Örgütü, Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. "Eşitlik kardeşlik için Kürt siyasetçilerine özgürlük" pankartı açan ESP’liler "Kürt halkının iradesine kelepçe vurulamaz" dövizleri taşıdı. Basın açıklamasını okuyan Hasan Çağın, davanın başından beri politik olduğunu belirterek, zamanlamanın içeriğinin bunun göstergesi olduğunu söyledi. Rejimin Kürt sorununda halkların kolektif haklarını inkârını sürdürdüğünü şiddeti bir türlü bırakmadığını dile getiren Çağın, "Dava AKP, asker ve sivil bürokrasinin Kürt sorunun konusunda tekçi politikada ısrarını gösteriyor. Bu davada yargılanan özgürlüklerdir" diye konuştu.

Ardında ESP Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üyeleri, tutuklu bulunan Kürt kadın siyasetçilere destek için BDP İstanbul İl Örgütü önünde basın açıklaması yaptı. "Kürt kadınları tutsakken Kürt kadınları özgür olamaz" pankartı açan SKM’liler adına konuşan Bilgi Tağaç, KCK davasında yargılanan kadınların eşitlik ve özgürlük istedikleri için cezalandırıldıklarını kaydederek, "KCK adıyla yapılan tutuklama bu talebi iradeyi sindirmeye dönüktür. Ama bilinmelidir ki bu talep sadece Kürt halkının değil, bir sosyalist kadınlarında talebidir" dedi. Kürt kadınları özgür olmadan biz Türkiyeli kadınlar özgür olmayız" dedi.

BDP Beyoğlu İlçe Örgütü de, Çukur Mahallesi’nde oturma eylemi başlattı. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı oturma eylemi akşama kadar devam edecek.

DERSİM

Sanat Sokağında bir araya gelen ve aralarında Dersim Belediye Başkan Vekili Şahin Kılıç, BDP İl Başkanı Suat Demir, DÖKH, Sivil Toplum Örgütleri temsilcilerinin yanı sıra binlerce kişi bir araya gelerek, Kürtçe’nin Kürmanci ile Zazaki lehçesinde yazılı yüzlerce afiş taşıdı. Kitle ardından, "Em Jiyane Du ZimanÎ Slav Dikin", "Xweseriya Demokratika Kurdistanê Bi Rihê Serhildana Ciwanên Kûrd U Bi Stranên Şehidên Azadiyê Avadikin" yazılı pankartı taşıyan kitle Özgürlük Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Dev sarı, kırmızı ve yeşil renklerden oluşan bayrakları taşıyan kitle, yol boyunca düdük çalarak ellerine naylon kelepçe taktıkları ellerini havaya kaldırarak KCK Operasyonu kınadı. Kitle adına basın açıklamasını okuyan BDP İl Yöneticisi Nevin Balta, yüzlerce kişinin ölümünden sorumlu bulunan Hizbullah üyelerinin serbest bırakılmasına dikkat çekerek, Kürt Siyasetçilerin siyaset yapmaları dahi engellendiğini söyledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme