Beklenen eser açıklandı

Olaylar
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakanlık Merkez  Bina’da düzenlediği basın toplantısında, Bursa’nın Yenişehir ilçesindeki Sinanpaşa Camisi’nden 2002 yılındaki soygund...
EMOJİLE

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakanlık Merkez  Bina’da düzenlediği basın toplantısında, Bursa’nın Yenişehir ilçesindeki Sinanpaşa Camisi’nden 2002 yılındaki soygunda çalınan ve İngiltere’ye götürülen 34 parça çininin Türkiye’ye getirildiğini açıkladı.
Bakan Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Bu eser bir pencere üzeri süslemesi ve Kuranı Kerim’deki Haşr Suresi’nin 23’üncü ayetinden bir parçayı içeriyor. Yüce Allah’ın bazı sıfatlarını içeriyor ki son derece önemli, son derece değerli bir çalışma bu. Bunu özel olarak bu Ramazan ayı içinde gerçekten yurtsever bazı arkadaşlarımızın çok özel katkılarıyla resmi mercilerin tamamen dışında takip ettik. Bir biçimde konudan bilgi sahibi oldum. Bir anlamda bu arkadaşlarımız, yurtsever Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve biz özel takiple bu önemli levhayı Türkiye’ye alıp getirmeyi başarabildik.”

”Puzzle gibi bir araya getirildi”
Eserin Türkiye’ye parçalar halinde sandıklar içinde taşındığını, uzmanlar tarafından bir ”puzzle” gibi bir araya getirildiğini anlatan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, eserin öncelikle Ankara Etnografya Müzesi’nde sergileneceğini bildirdi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Haşr Suresi’nin 23’üncü ayetinin eser üzerindeki bölümlerini okuyarak Türkçe anlamıyla ilgili bilgi de verdi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamasında, ayetin ”Selamete erdiren, emin olunan/ İman edilen, koruyup gözeten, aziz, her şeyi yaptırabilen, en yüce olan” bölümlerinin yer aldığı belirtildi.
Bir soru üzerine eserin İngiltere’den getirildiğini bildiren Günay, bazı iddiaların aksine bunun için hiç para harcamadıklarını söyledi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme