Bedellide İnsiyatif Hükümette

Olaylar
Genelkurmay Başkanlığı, ‘tek tip askerlik’ ve ‘bedelli askerlik’ konularında bilgi ve görüşlerini Başbakan Tayyip Erdoğan’a sundu. Vatani görevlerini yapacakların eğitim ...
EMOJİLE

Genelkurmay Başkanlığı, ‘tek tip askerlik’ ve ‘bedelli askerlik’ konularında bilgi ve görüşlerini Başbakan Tayyip Erdoğan’a sundu. Vatani görevlerini yapacakların eğitim durumuna bakılmaksızın, eşit bir şekilde silah altına alınmasını isteyen Genelkurmay, ‘bedelli’ye ise karşı çıktı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner dün Başbakan Erdoğan’a beklenen ‘tek tip askerlik’ brifingini verdi. Brifingin ardından Başbakanlık, “Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘Eşit süreli askerlik sistemi’ başlıklı sunum çerçevesinde askerlik sistemimizin mevcut durumu gözden geçirilmiştir” denildi, ancak bedelli askerlik konusuna girilmedi.

Genelkurmay, bazı hükümet üyelerinin ve AKP yöneticilerinin ‘Doktora yapmış adamla cahil adam aynı koşullarda askerlik yapmamalı’ diyerek açıkça karşı çıktığı ‘tek tip askerlik’ görüşünü öne çıkardı.

Erdoğan’a sunulan görüşe göre, okumamış, ilk, orta ve yüksek öğrenim görmüş bütün yükümlülerin aynı süre ve aynı niteliklerle silah altına alınması halinde TSK’nın personel sorunu çekmekten kurtulması mümkün. Hükümet ve AKP yönetimi üniversite mezunlarının farklı statüde ve sürede askerlik yapması uygulamasına devam edilmesini isterken, üniversite mezunu sayısının yeni açılan üniversiteler nedeniyle sürekli artması nedeniyle Genelkurmay sıkıntı yaşıyor. Genelkurmay, profesyonel orduya geçiş çalışması kapsamında hem üniversite mezunlarının askerlik süresini uzatmak, hem de yedek subaylık statüsüne de son vermek istiyor.

Genelkurmay bedelli askerliğin, personel sıkıntısı yaratması nedeniyle mümkün görünmediği görüşünü dile getirildi. Ancak siyasi iradenin talimatı olması durumunda bir çalışma yapılabileceği ifade edildi.

Üç tür askerlik uygulaması var
Halihazırda Türkiye’de üç tür askerlik var. Üniversite mezunları altı aylık kısa dönem ya da 12 aylık yedek subay olarak askerlik yapıyor. Yurtdışında yaşayan en az üç yıl süreyle maaşını o ülkeden alanlar bedelli askerlikten yararlanıyor. Geriye kalan kesim ise 15 ay askerlik yapıyor. En son 2000 yılında bedelli askerlik uygulanmıştı. Uygulamadan 28 yaşından küçük olanlar yararlanamamıştı. Askerlik süresi ise 28 gündü.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme