Bedelli Gündemde Değil!..

Olaylar
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırması ve başta bedelli olmak üzere gündemdeki konularla ilgili sorulara cevap verdi. Erdoğan, G-20 Zirvesi‘ne katılmak i...
EMOJİLE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırması ve başta bedelli olmak üzere gündemdeki konularla ilgili sorulara cevap verdi.

Erdoğan, G-20 Zirvesi‘ne katılmak için Güney Kore’nin başkenti Seul’e hareketinden önce basın mensuplarının sorularını cevapladı. ‘AB İlerleme Raporu açıklandı.Anayasa değişikliğive ekonomiye övgüler var ama eleştiriler de vardı. Eleştirilen alanlarla ilgili adım atmayı düşünüyor musunuz?’ sorusu üzerine Erdoğan, basın özgürlüğüyle ilgili eleştirilere şu cevabı verdi: "Basın özgürlüğü dediğimiz olay sınırsız mıdır? Onun da bir sınırı vardır. Basın mensupları sınırı aşıyorsa yargı devreye girer." Erdoğan, siyasetçilerin sınırsız dokunulmazlığının olmadığını belirterek, "Görevi bittiği andan itibaren dokunulmazlığı kalkar" diye konuştu.

Basın özgürlüğü alanında daha önce bir ‘şurâ’da alınan kararları yerine getirdiklerini ifade eden Erdoğan, "Şu andaki süreç hükümetle ilgili değil, yargıyla ilgilidir." ifadesini kullandı. Erdoğan, "Bizim için de sınırsız bir davranış alanı söz konusu değil. Bize de nelerin uygulandığı ortadadır. Eğer dokunulmazlık deniliyorsa, siyasetçinin sınırsız bir dokunulmazlığı yoktur. Sadece görev yaptığı süre içindedir. Görevi bittiği andan itibaren dokunulmazlığı kalkar. Hemen demoklesin kılıcı sallanmaya başlar." sözlerini kaydetti.

Erdoğan, Kürtçe tabelalar konusunda yargının verdiği kararı değerlendirecek hallerinin olmadığını söyledi.

İLKÖĞRETİMDE BAŞÖRTÜSÜ

Bir gazetecinin, ‘Siz yükseköğretimdeki başörtüsü sorunu ile ilgili adımı ve seçim sonrası yapılacak anayasa değişikliklerini işaret etmiştiniz, ama tartışma özellikle ilkokul boyutu çerçevesinde devam ediyor. Geçen gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün bir açıklaması oldu. İlkokula türbanla girenlerle ilgili bunun doğru olmadığını söyledi. İlkokuldaki bir öğrencinin buna karar veremeyeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı da bunu destekler açıklamalar yaptı. Milli Eğitim Bakanı da mevzuatta böyle bir düzenlemenin olmadığına dikkat çekmişti. Sizin bu konudaki görüşünüzü merak ediyoruz?’ şeklindeki soru üzerine Erdoğan, şunları söyledi: ”Bütün bu konularla ilgili olarak özellikle milletvekili seçimlerinin sonrasını ben çok önemsiyorum. Yeni anayasayı çok önemsiyorum. Ve bu yeni anayasa ile birlikte aslında bu tür soru işaretlerinin netliğe kavuşacağı düşüncesindeyim ve biz halkımızla bütünleşmek suretiyle inşallah bu soruları, bu sorunları netliğe kavuşturmanın da mücadelesini vereceğiz. Ben özgürlüklerin tanımı noktasında bireysel açıklama yapma noktasında değilim. Çünkü, özgürlüklere olan inancım çok farklı. Bunu da karar merciinde olan özellikle yargı kesimiyle paylaşmanın ne kadar zor olduğunu geçmişte de maalesef gördük. Onun için bu süreç inanıyorum ki milletvekili seçimlerinden sonra… Çünkü, ben bu konuda daha önce konuşmayacağımı söyledim. Yeni anayasayı hazırlayacağız ve Meclis’te isteriz ki en geniş manada mutabakatla bunu çıkaralım. En geniş mutabakatla da bunu çıkardığımız takdirde artık zaten bu tür açıklamalarda da yer kalmayacaktır.”

"VERGİ YAPILANDIRMASI ARİFE GÜNÜ AÇIKLANACAK"

Tüketici kredilerinden alınan oranın artırılması ve vergilerin yeniden yapılanmasıyla ilgili soruya ise Erdoğan yanında bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan destek alarak cevap verdi.

Erdoğan, vergi yapılandırmasını arife günü açıklayacaklarını belirterek, şunları söyledi: ”Hedefimiz arife günü en geç bunu açıklamak, yeniden yapılandırma ile ilgili olarak. KKDF ile ilgili konu ise bildiğiniz gibi o yüzde 15 idi bunu 15’den 10’a indirmiştik. Tabii bu faizdeki yeni gelişmeler sebebiyle de bunu tekrar 10’dan 15’e çıkardık. Aslında bu son gelişmeler noktasındaki mali disiplin ve mevcut dünyadaki finansal krizi de değerlendirmeye almak suretiyle attığımız bir adımdır ama şartlar daha farklı, olumlu bir şekilde gelişmesi halinde bunu yeniden ele almamız da mümkündür.”

SÖZLEŞMELİ ER VE BEDELLİ ASKERLİK

Sözleşmeli er konusunda çalışmanın henüz bitmediğine dikkat çeken Erdoğan; "Gazetelere sızan bakanımızın yaptığı açıklamalar bakanlığın yaptığı açıklamalardır. Bedelli kesinlikle gündemde yok. Dövizli askerlik ile bedelli askerliği de karıştırmayın. Bedelli kesinlikle gündemde yok bunu bilmenizi isterim."