Bedelli askerliğe ‘tecil’ hakkı

Olaylar
İktidarın yeniden düzenleyeceği “Yeni Askerlik Sistemi” ile ilgili yasa değişikliği çalışmalarının büyük bir bölümü tamamlandı. Hafta başında TBMM gündemine getirilmesi beklenen yeni askerlik sistemi ...
EMOJİLE

İktidarın yeniden düzenleyeceği “Yeni Askerlik Sistemi” ile ilgili yasa değişikliği çalışmalarının büyük bir bölümü tamamlandı. Hafta başında TBMM gündemine getirilmesi beklenen yeni askerlik sistemi çalışmasında bedelli askerliğe tecil hakkı geliyor, eğitim derecesi ayrımı ortadan kalkıyor. Tecilde yaş sınırı gelmesinden sonra süreleri aşan kişiler, bedelli askerlik uygulamasından faydalanma hakkını kaybedecek.

1 ay temel eğitim şartı

Yürürlükteki sistemde lise mezunları 12 ay, üniversite mezunları 6 ay askerlik yapıyordu. Yeni sistemle askerlik hizmetini yapmakla yükümlü olan her vatandaş 6 ay askerlik yapacak. 6 aylık askerliğini yaptıktan sonra askerlik hizmetine devam etmek isteyenlere asgari ücret tutarında maaş verilecek. Bedelli askerlik 1 ay temel eğitim şartı ile süreklilik haline getirilecek. Eğitim durumları göz önünde bulundurularak tecil süreleri takip edilecek.

Tecil süreleri ise şu şekilde olacak:

Lise eğitimi için 22,

Meslek liseleri için 25,

Meslek yüksekokulları ve lisans eğitimi için 28,

Lisanüstü eğitim için 32,

Doktora ve tıp eğitimi için 35,

Sporcular için 35 yaşa kadar.

Bu süreleri aşan kişiler, bedelli askerlik uygulamasından faydalanma hakkını kaybedecek. Tecil sürelerinin bitiminde askerlik hizmetine başlamayarak ‘bakaya’ kalanlar ya da asker kaçağı konumuna düşenler, bedelli askerlik kapsamı dışında tutulacak.

 

Milli Gazete

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme