Bebek Ürünlerine Standart Geliyor

Olaylar
erine standart geliyor, bağcıklı kapüşon yasak 21.04.2012 Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ürün güvenliği kapsamında, çocuk giysileri, tekerlekli bebek arabaları, yürüteçler, beşikler, karyolal...
EMOJİLE

erine standart geliyor, bağcıklı kapüşon yasak
21.04.2012 Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ürün güvenliği kapsamında, çocuk giysileri, tekerlekli bebek arabaları, yürüteçler, beşikler, karyolalar gibi çocuk bakım ürünleri ile kırtasiye ürünlerinde boğulma, yaralanma, alevlenme risklerine karşı standartlar belirlediklerini bildirdi.
Bakan Yazıcı, ürün güvenliği kapsamında 3 yaşa kadar olan çocuk giysilerinin boyun bölgesinde, kapüşonlarda da hiçbir şekilde bağcık bulunmayacağını kaydetti. Yazıcı, bakanlığı bünyesindeki Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan "Tüketici Ürünlerinin Güvenlik Risklerinin Belirlenmesine İlişkin Tebliğ” çalışmalarını tamamladıklarını, bunun Resmî Gazete’de yayımlanacağını belirtti. Bakan Yazıcı, söz konusu tebliğ ile özellikle, bebek bakımında ve çocuklar tarafından kullanılan ürünlerin taşıması muhtemel risklerini ortadan kaldırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Üreticiler nelere dikkat edecek?

Tebliğe göre yürüteç, tekerlekli bebek arabaları, beşikler ve çocuk karyolaları gibi çocuk bakım ürünlerinde keskin ve sivri köşeler olmayacak. 3 yaşından küçük çocukların yutabileceği parçalar bulunmayacak.

Yürüteç ve bebek arabalarında mutlaka fren tertibatı bulunacak. Metal malzemelerde korozyona karşı dayanıklı malzemeler kullanılacak, paslanmaya karşı malzemeler kullanılacak.

Çocuğun parmağını, kolunu, bacağını sıkıştırabileceği açık borular, delikler, çıkıntılar bulunmayacak. Bunların kolay tutuşmayan, alevlenmeyen malzemelerden yapılması gerekecek.

Kimyasal risk denilen ağır metaller, limitler dahilinde kullanılacak. Kansere neden olabilecek ağır metallerin kullanımına da kısıtlama getirilecek.

3-14 yaş arasındaki çocuk giysilerinde de kol, paça ve bel bölgesinde bu kordon ve bağcıkların belli uzunlukta olması gerekecek. Çocuk kayarken kaydırağa takılıyor veya otobüse binerken otomatik kapıya takılıyor ve düşüp yaralanabiliyor. Bu nedenle 3-14 yaş arası çocuk giysilerinde boyun bölgesindeki bağcıklar 75 milimetreden uzun olmayacak, bel, paça, kol bölgesinde de 140 milimetreyi geçemeyecek.

Çocuk giysilerinin kolay tutuşur olmaması gerekiyor. Özellikle çocukların giydiği kostümlerde, özel kıyafetlerinde kullanılan tül ve pelerin gibi kumaşların kolay alev almayan kumaşlardan yapılması gerekecek.

Plastik dekoratif meyveler, meyve suyu görünümlü sabun ve şampuanlar, mıknatıslı buzdolabı süsleri gibi ürünler de çocuklar tarafından gıda zannedilebiliyor. Bu tür ürünlerin zehirlenmeye yol açabilecek bir maddeden yapılması yasaklanacak.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme