BBP Zehirlenme İddiasını Biliyordu

Olaylar
Haber: Arzu Erdoğral 25 Mart 2009 tarihinde, Kahramanmaraş mitinginden Yozgat-Yerköy mitingine hareket etmek üzere BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde bulunduğu helikopterin d...
EMOJİLE

Haber: Arzu Erdoğral

25 Mart 2009 tarihinde, Kahramanmaraş mitinginden Yozgat-Yerköy mitingine hareket etmek üzere BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde bulunduğu helikopterin dağa çakılması ile sonucu merhum Yazıcıoğlu ile birlikte 6 kişi yaşamını yitirmişti. Bunun ardından kaza mı suikast mı? sorusu kafa karıklığına neden oldu. Birçok iddia ortaya atıldı. Şimdi de Muhsin Yazıcıoğlu zehirlendi mi iddiası gündemde!

İddiaları sorduğumuz ve süreci çok yakından takip eden BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Türk on5yirmi5’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

KARBONMONOKSİT SALINIMI NASIL OLDU?
Kaza sürecinden bu yana devletle alakalı bütün kurumları harekete geçirdik. Her türlü şüphenin üzerine gittik. Başbakanlık Teftiş Kurulu bir rapor hazırladı. Şimdi de Devlet Denetleme devreye girdi. Meclis’te gelişmeleri takip ediyor. Zehirlenme iddiası bizim 6-7 ay önce ulaştığımız bir bilgi… Devlet Denetleme Kurulu ve Adli Tıp da daha önce de yapılmıştı. Kan ve saç örneklerinden tekrar bir araştırma yaptılar. Sonuç olarak karbonmonoksit salınımı olduğu, mürettebatın karbonmonoksit koklayarak sersemlediği veyahut kazanın bundan dolayı olduğu ile ilgili bir sav ortaya atıldı. Tabi bu bir sav ama burada bazı soru işaretleri de var.

Karbonmonoksit salınımı nasıl oldu? Eğer bu herhangidir arızadan kaynaklanan ve kabin içine gelen bir gaz salınımı ise bu motorda ciddi bir arıza olduğu ve bununla alakalı bir durum olduğu ile ilgili bir sav var. Peki, böyle olduysa, daha evvel iki defa yaptırdık, helikopterin teknik raporunda böyle bir arızanın gözükmediği ortaya çıktı. Hadi bunu devre dışı bırakalım bu karbonmonoksit salınımı daha başka nasıl yapılabilir? Herhangibir materyali ya da aksamın, araya yerleştirerek salınımın yapıldığı da iddia ediliyor. Bu da saçma sapan bir şey… Çünkü yarım saatten fazla bir uçuş için 6 kişiyi karbonmonoksit ile zehirleyecek bir aksamın helikopter gibi ufak bir kabinin içerisine yerleştirilmesi teknik olarak da mümkün değil. Hadi yerleştirildi diyelim enkazdan sonra bununla alakalı bir şey de bulunamadı. Bu nedenle iddialara temkinli yaklaşıyoruz.

Vefat edenlerden bir karbonmonoksiti % 23 oranında diğeri % 13 oranında yani hepsi aynı oranda etkilenmiyor. Örneğin soba gazı zehirlenmelerinde insan uykuda olduğu zaman ölüyor. Ama canlı insanlar sersemlediklerinin, kendilerinde bir tuhaflık olduğunun farkına vardıkları anda tedbir almaya çalışıyorlar. Şimdi bu insanların altısı da helikopter de canlı, şayet karbonmonoksit aldıysa, hepsi aynı oranda değil o nedenle diyelim ki Kaya İstek tepe, profesyonel bir pilot risk almaz.
Tabi bunlarda bizim ve kurumların kafasını kurcalayan soru işaretleri. Hepsi inceleniyor.
Ama yine de her olasılığı göz önünde bulunduruyoruz.

TÜM BELGELER ELİMİZDE
Şimdi önümüzde iki süreç var. Bir helikopter nasıl düştü? İki, helikopter düştükten sonra ki süreç…
Helikopterin düşüşü ile ilgili süreçte sorumlu olan bütün kurumlar, sivil havacılık başta olmak üzere biz bilgi ve belgeler ışığında bir iddianame hazırladık. Bunlara ek iddialarda var bunları da belgelendiriyoruz. Bu belli bir aşamadan sonra adli bir aşamaya taşınacak.
İkincisi helikopter kazasından sonra ki süreçte Muhsin Yazıcıoğlu sağ kurtuldu, bilinci açık, Göksun Devlet Hastanesine götürülüyor haberi ile başlayan ve arama kurtarmanın en kıymetli saatini ortadan kaldıran süreçle alakalı da ciddi bilgi ve belgelere ulaştık. Bu iddialarla ilgili bir Emniyet Müdürü tutuklandı daha sonra farklı bir mevzudan dolayı tahliye oldu. Fakat idari soruşturma bağlamında araştırma devam ediyor ve bu da adli aşamaya takılacak. Bunun haricinde de gerek jandarmanın içerinden gerekse Emniyet’in içerisinden bu işlerle ilişkisi olduğunu düşündüğümüz isimler ve bu isimlerle ilgili belge ve bilgiler toplandı. Bundan sonraki aşamada ise çok daha ciddi iddialar ortaya çıkacak. Biz devletin kurumlarına güveniyoruz. Devlet Denetleme en küçük detaya kadar iddiaları inceliyor. Sağlıklı bir çalışma yürütülüyor.

Daha önce ELT cihazı ile ilgili bir konu vardı. Sivil Havacılık saçma sapan bir rapor hazırlamıştı. Bizim elimizde ne bilgi olduğunu öğrenmek için de garip garip yok bu çamura batmış, sinyal yollamamış tarzında iddialar ortaya attılar. Bizde bunlara istemesek de cevap vermek zorunda kaldık. Böyle ciddi bir soruşturmanın doğru şekilde işlemsi için kapalı devre soruşturma yapılması için elimizden geleni yapıyoruz.

İdari soruşturmanın neticesinde Yazıcıoğlu’nun vefatından sonraki süreçte kurtarma rezaleti ve dezenformasyon ile ilgili devlet kurumları içerisinde yetkili kişilerin bu işin içinde olduğuna dair art niyetli ve kasıtlı yapıldığına dair bilgiler elde ettik. İspatladık. İdari ve adli makamlara bunları iletiyoruz. Kısa bir süre sonra bunlarla ilgili de önemli gelişmeler olacak. Ama şu aşama da biraz daha sabırlı olmamız gerekiyor.

HAVACILIK TARİHİNDE DE TABULAR YIKILACAK
Yani ortaya çıkan bilgiler bizim bilgimiz dâhilinde… Bundan sonra ki süreçte bu iddiaların üzerine gidilirse özellikle söylüyorum havacılık tarihinde de tabular yıkılacak. Şimdi soruşturmanın sıhhat ve salahiyeti için kamuoyu ile her şeyi detaylı paylaşamıyoruz. Ama adli aşamaya geldiğinde tüm Türkiye hazırlanan dosyayı şeffaf olarak görecek. Biz camia olarak ihmali ve suçu bulunanların gerekli cezaları çekmeleri için elimizden geleni yapacağız.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme