Bayrampaşa Cezaevi kentsel dönüşümde

Olaylar
Eski Bayrampaşa Cezaevi ve devlet hastanesinin bulunduğu alan için Büyükşehir Belediye Meclisi’nden kentsel dönüşüm kararı çıktı. İlçedeki riskli binalar yıkılacak, sahiplerine buradan daire ver...
EMOJİLE

Eski Bayrampaşa Cezaevi ve devlet hastanesinin bulunduğu alan için Büyükşehir Belediye Meclisi’nden kentsel dönüşüm kararı çıktı. İlçedeki riskli binalar yıkılacak, sahiplerine buradan daire verilecek.

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısı,  Saraçhane’de, AK Partili ve CHP’li meclis üyelerinin katılımıyla yapıldı. Mecliste, eski Bayrampaşa Cezaevi’nin bulunduğu 150 dönümlük Sağmalcılar mevkisi alanının kentsel dönüşüm alanı olarak kullanılması için 1/1000 ölçekli imar planına ait komisyon raporu oylamaya sunuldu. Rapor, mecliste CHP grubunun ret oyu vermesine karşın oy çokluğuyla kabul edildi.
Plan düzenlemesine CHP grubunun ret oyu vermesi mecliste tartışmalara yol açtı. CHP grubu, kentsel dönüşümle ilgili değil, plandaki sosyal donatı ve yeşil alanın yetersizliğinden ret oyu verdiklerini açıkladı.

Mecliste söz alan CHP’ye tepki gösteren Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “Ben şimdi halkıma diyeceğim ki; CHP, burada ittifakla geçmesi gereken bu planlara maalesef oy vermemiştir” dedi. Aydıner şunları söyledi: “Meclis’te alınan kararla Bayrampaşa’da depremden zarar görenler yapılan bu binalara taşınacak. Satış yok, ilave bina yok. Örneğin 2 bin daire yapıldı. 2 bin daire oraya gelecek. Eski Bayrampaşa Cezaevi’nin olduğu hastanenin alanını da 20 dönümün üzerine çıkararak, okul alanını koyuyorsunuz. Metro güzergahında istasyonu getiriyorsunuz. Ara yolları yapıyorsunuz. Bununla ilgili İsmail Cem’e ait araziyi kamulaştırıyorsunuz. Cem’in arazisi de 16 dönümlük bir arazi, biz buraya 25 milyon TL para ödedik. Yani Bayrampaşa halkı için kamulaştırdık. Onunla da kalmadık, TEİDAŞ denilen 19 dönümlük bir araziyi de kamulaştırıyoruz. Burayı hastane alanına da katıp, kentsel dönüşümde kullanacağız. Toplamda 150 bin metrekarelik önemli bir arazi kentsel dönüşüm için kullanılacak.”
İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre, 2011’de kabul edilen kentsel dönüşüm planının alanı genişletilerek, Sağmalcılar Devlet Hastanesi’nin bulunduğu bölge de içine alındı. Buna göre yeni alanda konut, sosyal yaşam alanları ve sağlık tesisi yapılacak. Yeni konutlar içerisinde 20 bin metrekarelik sağlık tesisi alanı ayrılarak, yeni hastane inşa edilecek.    

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme