Bayramda kiralık araç bile kalmadı

Olaylar
Bayram rezervasyonları tamamen dolan araç kiralama şirketlerinden 20 bin araç kiralandı. Ramazan Bayramı’nda otobüslerde yaşanan yoğunluğu azaltmak için bakanlığın D2 belgeli otobüslerin kullanı...
EMOJİLE

Bayram rezervasyonları tamamen dolan araç kiralama şirketlerinden 20 bin araç kiralandı.

Ramazan Bayramı’nda otobüslerde yaşanan yoğunluğu azaltmak için bakanlığın D2 belgeli otobüslerin kullanımına izin vermesine karşın, biletler tamamen tükendi.

Hürriyet’in haberine göre, bayram boyunca düzenlenecek günlük 30 bin otobüs seferinde bilet bulamayanlar da araç kiralamaya yöneldi. Bayramda kiralık araçlara olan talep yüzde 40 artarken, yaklaşık 20 bin araç bu şekilde yollara çıkacak. Bayramda tarifeli otobüs seferleri, kiralık araçlar ve özel araçlarını kullananlarla birlikte 5 milyon kişinin yollarda olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, otogarların 17-18-19 Ağustos’ta çok yoğun olacağını belirterek, şu bilgileri verdi: “Pazartesiden itibaren yoğunluk başladı. Ramazan nedeniyle İstanbul Otogarı’ndan günde 1400’lere düşen otobüs sefer sayısı, 2 binlere ulaştı ve yoğun günlerde 3 bine kadar çıkacak. Türkiye’de 8 bin 500 adet D1 belgeli, 25 bin adet de D2 belgeli otobüs bulunuyor. D2 belgeli otobüslerden 1500 adet otobüs geleceğini tahmin edersek, bayram boyunca 10 bin tarifeli sefer yapan otobüs yolcu taşıyacak. Bayram boyunca bu 10 bin otobüs 30 bin sefer düzenleyecek. 1.5 milyon kişi tarifeli otobüslerde yolculuk yaparken, özel araçlarını da kullananlarla birlikte yollardaki insan sayısı 5 milyona çıkacak.”

BAYRAMDA YÜZDE 40 ARTIŞ

Hertz Türkiye Pazarlama Müdürü Armağan Gül Hidayetoğlu, araç kiralamada da otobüslerdeki yoğunluğun yaşandığını belirterek, şunları söyledi: “Bayram günleri için iki hafta önceden rezervasyonlarımızı durdurduk. Erken rezervasyon yaptıranlar araç kiralama hizmetlerinden yararlanabiliyor. Bayram öncesinde, kış aylarındaki sezona göre araç taleplerinde yüzde 30-40 artış oldu. Biz Hertz Türkiye olarak 1500 araçla hizmet vereceğiz ve tam kapasite çalışıyoruz. Bayramda yüzde 100 doluluk var. Yaz sezonu bayramla birleşince bir de yurtdışından gelip araç kiralayanlar da eklenince yoğunluk yaşandı.”

20 BİN ARAÇ KİRALANDI

Bayramda yaklaşık 20 bin kiralık aracın yollarda olacağına dikkati çeken Armağan Gül Hidayetoğlu, “Tüm Türkiye’deki irili ufaklı araç kiralama şirketlerini ele aldığımızda bu sayı ortaya çıkıyor. Özellikle Antalya gibi tatil yerlerinde çok fazla lokal araç kiralama şirketi bulunuyor” diye konuştu. Araç kiralayanların en çok dizel araçlar ve bagajlı araçları tercih ettiğini anlatan Hidayetoğlu, “Fiyatlar da araç segmentine göre 90 liradan başlayıp 180 liraya kadar yükseliyor. Fiyatlar kış sezonuna göre yüzde 10-15 artış gösteriyor” dedi.

Hürriyet
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme