Bayramda bile gözyaşları dinmedi!

Olaylar
Ramazan Bayramı sebebiyle Pınarbaşı Şehitliğine akın eden şehit aileleri, çocuklarının mezarı başında Kur’an-ı Kerim okuyarak dua etti. 1999 Gölcük Depremi’nde Gölcük Donanma Komutanlığınd...
EMOJİLE

Ramazan Bayramı sebebiyle Pınarbaşı Şehitliğine akın eden şehit aileleri, çocuklarının mezarı başında Kur’an-ı Kerim okuyarak dua etti.

1999 Gölcük Depremi’nde Gölcük Donanma Komutanlığında vatani görevini yaparken şehit olan Deniz Er Erdal Aydın’ın babası Ziya Aydın, oğlunun naaşını kendi elleriyle getirip toprağa verdiğini söyledi.

Tüm yurtta Ramazan Bayramı coşkuyla kutlanırken, şehitliklerde buruk bir bayram yaşandı. Bayram namazının kılınmasının ardından, şehit aileleri çocuklarının Türk bayraklı mezarlarının başına akın etti.

Gölcük Donanma Komutanlığında görevini yapan Erzurumlu Deniz Er Erdal Aydın’ın babası Ziya Aydın’ın anlattıkları ise yürekleri dağladı. 1999 yılında yaşanan Gölcük Depremi’nde oğlunun enkaz altında kaldığını söyleyen baba Ziya Aydın, oğlunun naaşını kendi elleriyle Pınarbaşı Şehitliğine getirdiğini ve toprağa verdiğini söyledi.

Aydın, "Deprem olmadan önce telefonda konuştuk. Durumunun çok iyi olduğunu söyledi ve benden helallik istedi. Ertesi gün deprem oldu. Telefonlara cevap veren olmadı. Bunun üzerine Bursa’dan özel bir araçla Gölcük’e, oğlumun yanına gitmek istedim ancak buradan gitmeme izin vermediler. Ertesi gün de Donanma Komutanlığının telefonlarını yoğun olarak aradım ancak cevap veren olmadı. Bunun üzerine dayanamadım ve Gölcük’e gittim. Nizamiye kapısına geldiğimde oğlumun vefat ettiğini bana söylemediler. Ancak bir süre sonra oğlumun acı haberini aldım. Milletin cenazesini kepçelerle toplu mezarlara götürülüyordu. Ben oğlumun naaşını alarak Bursa’ya getirdim ve kendi ellerimle toprağa verdim" dedi.

Acılı baba, 2 çocuğunun daha olduğunu ancak hiç birinin Erdal’ın yerini tutmadığını söyledi.

ŞEHİTLİKTE BURUK BAYRAM

Ramazan Bayramı’nın ilk günü sabahın erken saatlerinde ay yıldızlı bayraklarla donatılan şehitliklere akın eden şehit yakınları, gözyaşlarına boğuldu.

Şahadet şerbetini tadan askerlerin mezarı başında Kur’an-ı Kerim okuyan şehit aileleri, oğullarının mezarlarını kendi elleriyle sildi ve toprağını suladı.

Türkiye genelinde olduğu gibi Bursa’da Pınarbaşı Şehitliğinde de Ramazan Bayram öncesi büyük bir hüzün yaşandı. Bayramın birinci gününde şehitliğe gelerek oğullarının mezarını ziyaret eden anne ve babalar, gözyaşlarına hakim olamadı.

Şehit yakınları, yanlarına getirdikleri çiçekler ve karanfillerle şehit mezarlarını süslerken, şehit anneleri evlatlarının mezar taşlarını elleriyle temizleyip suladı. Şehit yakınlarına, ailesinde şehit olmamasına rağmen vatan için canını feda eden yiğitlere dua etmek için gelenler de eşlik etti.

ERCİŞTE’DE GÖZYAŞLARI SEL OLDU AKTI

Geçen yıl meydana gelen depremlerde büyük can kayıplarının yaşandığı Erciş’te, vatandaşlar bayram namazının ardından depremde kaybettikleri yakınlarının mezarları başında dua etti.

23 Ekim 2011’de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde 514 kişinin hayatını kaybettiği Erciş’te vatandaşlar Ramazan Bayramı’nın sevinci ve depremde kaybettiklerinin acısını birlikte yaşadı.

Sabahın ilk ışıklarıyla camilere ve konteyner mescitlere akın eden vatandaşlar kıldıkları bayram namazının ardından mezarlıklara akın etti.

Geçen yıl Ramazan Bayramı’nı birlikte idrak ettikleri yakınlarının mezarları başında dua eden vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim ve dualar okudu. Mezarlık ziyareti sırasında bazı vatandaşların gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu da, vatandaşları mezarlık ziyaretinde yalnız bırakmadı. Vatandaşların sevinç ve hüznünü paylaşan Arapoğlu, vatandaşları teselli etti.

Arapoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçe halkı olarak bayramı hüzünlü olarak karşıladıklarını belirterek, 23 Ekim 2011’de meydana gelen depremde ilçede 514 kişiyi kaybettiklerini söyledi.

Aradan geçen 10 aya rağmen kaybettikleri canların acılarının hala taze olduğunu ifade eden Arapoğlu, şunları söyledi:

”Allah bir daha ilimize, ilçemize ve ülkemize böyle bir acı yaşatmasın. Zor bir süreçten geçiyoruz. İnsanlarımızın acıları büyük. Öyle aileler var ki, depremde 3, 5, veya 10 yakının kaybetti. Her birinin acısı başka oluyor. Böyle bir bayramda onların hüznü daha büyük oluyor. Ateş düştüğü yeri daha çok yakıyor. Bu sebeple vatandaşlarımızı yalnız bırakmama, onların acısına ortak olma için buradayım.”

Depremde yakınlarını kaybeden öğretmen Burhan Gezgin, yaşadıkları büyük doğal afette yakınlarının yanı sıra 74 meslektaşını kaybettiğini kaydetti.

Bu mübarek günde kabristanlarını ziyaret ederek, dua etmek istediğini dile getiren Gezgin, ”Mekanları cennet olsun. Allah hepsine mağfiret etsin. Bir daha bu tür acıların yaşanmaması için dua ediyoruz” diye konuştu.

haber7.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme