Bayram alışverişini ciddiye alın!

Olaylar
 Bayram alışverişi için hepimizin listesi farklı olsa da değişmeyen şeyler var. Çikolata, şeker, lokum, kahve ve kolonya bunların başında geliyor. Peki, bayram günü ağzımızın tadı bozulmasın diye...
EMOJİLE

 Bayram alışverişi için hepimizin listesi farklı olsa da değişmeyen şeyler var. Çikolata, şeker, lokum, kahve ve kolonya bunların başında geliyor. Peki, bayram günü ağzımızın tadı bozulmasın diye ikramlık alırken nelere dikkat etmeli?
Büyük küçük tüm aile fertlerinin bir arada olduğu, memleketten özlenilen akrabaların, şehir dışında okuyan evlatların eve doluştuğu, en az yemekler kadar sıcacık muhabbetli sofraların kurulduğu gün bilin ki bayram gelmiştir. Tüm İslam âlemi için özel olan bu günde misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamanın derdine düşeriz hepimiz. Çikolata, şeker, lokum, kahve ve kolonya alınacaklar listesinin başında. Ve daha bir sürü şey… Ancak liste gözünüzü korkutmasın. Zira hepsinin bir püf noktası var. Bunlara dikkat ederek misafirlerinizin evinizden memnun bir şekilde ayrılmasını sağlamanız mümkün. Bayram demek çikolata demek. Özellikle de çocuklar ve büyümeyi beceremeyenler için. Ancak bayramda kapınıza gelen çocuklara koskoca bir hayal kırıklığı yaşatmak, çikolatasever misafirlerinizin de yüzünü ekşitmek istemiyorsanız tercihinizi iyi bir markadan yana kullanın. Çikolata, tipine has tat ve kokuda olmalı, yağdan kaynaklanan sabunumsu, acımsı, yabancı tat ve koku bulunmamalı. Ancak tek başına çikolatanın kaliteli olması yetmez. İçerisindeki fındık, fıstık gibi kuruyemiş ya da portakal, çilek gibi meyve dolgularının tazeliği de önemli. Alırken son kullanma tarihini de mutlaka kontrol edin. Güneş almayan bir ortamda ve 20 derecenin altında muhafaza edin.

Kolonya, bayramın diğer bir vazgeçilmezi. Yenilik arayanlar mandalina, çay, kavun, ceviz, leylak, yasemin, lavanta hatta biber ve hamsi kokulusu gibi farklı heyecanların peşinden koşarken, kimisi klasik limon ve tütün kolonyasını eksik etmiyor evinden. Hangisini seçerseniz seçin görünüşü berrak olmalı, içinde tortu, bulanıklık, yabancı cisim bulunmamalı.

Lokum evlerdeki yerini yavaş yavaş terk etse de bayramlık ikramlardan. Lokum verildiği şekli korumuş olmalı, üzerinde veya içinde gözle görünür yabancı madde bulunmamalı. Dokusu elastik yapıda olmalı, parmakla bastırıldıktan sonra eski şeklini alabilmeli. Yerken de ağızda yumuşak ve kaygan bir his bırakmalı, çiğ nişasta tadı gelmemeli.

Akide şekerini de lokum gibi unutmaya başladık. Alırken zorlanıyorsanız, onun da püf noktası var. Şeker parlak görünmeli. Yapıldığı veya çeşni olarak kullanılan meyve veya maddenin rengi belirgin olmalı. Tadı ve kokusu, çeşni veya meyveyle uyumlu olmalı. Şekerin kıvamı sert olmalı, yüzeyde ıslanma oluşmamalı.

İkramlık öğütülmüş kahveler, kendine özgü renk, tat ve kokuda, akıcı olmayan toz şeklinde olmalı. İçerisinde topaklar, yabancı maddeler, gözle görülebilir küfler bulunmamasına özen gösterin. Rutubet almadığından emin olun.

Zaman

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme