Başörtülü Hostesler Geliyor

Olaylar
THY hostes almak için sınav açtı. Adaylar için, ”Piercing ve dövme” yasağı getirilirken, ilanda ”Başı açık olma” gibi bir koşul yer almadı THY Genel Müdürü Temel Kotil son gene...
EMOJİLE

THY hostes almak için sınav açtı. Adaylar için, ”Piercing ve dövme” yasağı getirilirken, ilanda ”Başı açık olma” gibi bir koşul yer almadı

THY Genel Müdürü Temel Kotil son genelgesinde, personelin türban takmasını engelleyen 13 Mayıs 2010 tarihli genelgedeki, "Görev mahallinde saçlar daima açık, düzgün taranmış veya toplanmış olacaktır" ifadesine yer vermemiş ve ‘’THY’de türbanlı hostes dönemi’’ yorumları yapılmıştı.

Yeni sınavda ise adaylarda, en az lise veya dengi okul mezunu olmak, iyi derecede İngilizce bilmek, İstanbul ya da Ankara’da ikamet etmek, 1 Ocak 1982 ile 31 Aralık 1991 tarihleri arası doğumlu olmak, sabıka kaydı bulunmamak, şartları aranacak. Adayların ayrıca, 1.60-1.80 santimetre arasında boya sahip olmaları, boy ile kilo arasında aşırı fark bulunmaması, daha önce THY ya da başka bir hava yolları kuruluşundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmış olmamaları da gerekiyor.

Gazeteport’un haberine göre adayların THY kabin memuru üniformasını giydiklerinde vücutlarının görünen yerlerinde dövme ve piercing de bulunmayacak.

TÜRBAN TARTIŞMASI

THY Genel Müdürü Temel Kotil, 26 Kasım 2010’da yayınladığı genelgesinde personelin türban takmasını engelleyen 13 Mayıs 2010 tarihli genelgedeki, "Görev mahallinde saçlar daima açık, düzgün taranmış veya toplanmış olacaktır" ifadesine yer vermemişti.

Bunun üzerine ‘’THY’ye türbanlı hostes geliyor’’ yorumları yapılmıştı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ‘’THY bana bağlı bir kamu şirketi değil. Ben sadece performansa bakarım, öbür türlü işlerine burnumuzu sokmayız” demişti. THY ise ‘’Yolcularımıza hizmet veren tüm personelimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı şekilde THY kurumsal kimliğine uygun olarak belirlenen üniformalarını giyecektir” diyerek üstü kapalı bir açıklama yapmıştı.

THY’de yaklaşık 2 bin pilot, 4 bin 800 kabin memuru toplam 12 bin 530 personel görev yapıyor. Pilot, kabin, bilet satış ve yer hizmetleri personeli üniforma giyiyor. Genel Müdürlük, kargo, Verimli Kaynak Kullanımı, Bilgi İşlem, Eğitim Başkanlığı gibi birimlerde ise üniforma giyilmiyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme