Başbakan Kendi Gladyosunu Oluşturuyor

Olaylar
CHP, MİT görevlilerinin ifadeye çağrılmasının ardından hazırlanan tasarıya karşı çıktı. CHP Grup Başkanvekillerinden Muharrem İnce “Başbakan kendi gladyosunu oluşturuyor” derken, Emine Ülk...
EMOJİLE

CHP, MİT görevlilerinin ifadeye çağrılmasının ardından hazırlanan tasarıya karşı çıktı. CHP Grup Başkanvekillerinden Muharrem İnce “Başbakan kendi gladyosunu oluşturuyor” derken, Emine Ülker Tarhan ise “Dokunulmazlıklara dokunulmazlık ekleyecek” dedi.

CHP, MİT görevlilerinin ifadeye çağrılmasının ardından hazırlanan tasarıya engel olmaya çalışacak. Muharrem İnce “Başbakan kendi gladyosunu oluşturuyor” derken, Emine Ülker Tarhan ise “Dokunulmazlıklara dokunulmazlık ekleyecek” dedi.

CHP Grup Başkanvekilleri Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan, Mecliste, MİT Kanununda değişiklik öngören teklife ilişkin basın toplantısı düzenledi.

İnce, söz konusu teklifin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ”kurduğu derin devletini koruma altına alma girişimi” olduğunu iddia ederek, ”Yani Başbakan, kendi gladyosunu oluşturuyor. Buradan yeni faili meçhuller çıkar” dedi.

Teklifte geçen ”özel görevlileri” kimlerin oluşturacağını soran İnce, ”Başbakan’ın adamlarına dokunulmazlık” getirilmek istendiğini ileri sürdü.

İnce, şöyle devam etti: “Diyelim ki İstanbul Büyükşehir Belediyesinde yolsuzluk iddiası var. Peki Başbakan, ‘Bu kişiyi ben görevlendirdim’ derse yolsuzlukları da mı buradan koruyacaktır? Bu girişim, kaynağını Anayasadan almayan bir dokunulmazlık dağıtımıdır.”

İnce, ”Galiba Sayın Başbakan Muhteşem Yüzyıl dizisini izliyor. Pargalı’nın bile böyle yetkisi yoktu. Dünyada bu yetkiler Kaddafi’de, Saddam’da, Mübarek’te vardı. Hepsinin sonunu gördük. Dileğimiz, Sayın Başbakan sağlığına kavuşur kavuşmaz Meclis’e gelip bilgi vermesidir” dedi.

İnce, yargıya bir müdahale niteliği taşıyan bu teklifin ertelenmesi gerektiğini söyledi.

TARHAN: DOKUNULMAZLIKLARA DOKUNULMAZLIK EKLEYECEK
Emine Ülker Tarhan ise Başbakan Erdoğan’ın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve arkadaşlarına verdiği görevin ne olduğunu açıklaması gerektiğini ifade etti.

Erdoğan’ın, soruşturmaya izin verip vermeyeceğini de açıkça söylemesi gerektiğini kaydeden Tarhan, ”Başbakan kimi ve neyi korumak istiyor? Her kozmik odaya girmeye meraklı olan Başbakan neden kendi kozmik odasını yargıdan kaçırmayı tercih etti?” diye sordu.

MİT Kanununda değişiklik öngören teklifi değerlendirirken, ”Bu teklif, dokunulmazlıklara dokunulmazlık ekleyecek bir tekliftir” diyen Tarhan, şöyle devam etti:

”Eğer bu teklif yasalaşırsa, yabancı uzmanlardan tutun, sokaktaki tetikçiye kadar herkes bu koruma kalkanı içindedir. Bu teklif metni, ‘Konusu suç teşkil eylemlerle ilgili görevi biz verdik’ itirafıdır. Başbakan aslında kendisini koruma altına alıyor bu teklifle. Nasıl kendi Anayasa Mahkemesini kurdu ve özel bir koruma alanı yarattıysa, görevlendirdiği herkesi hem suç işlemeye teşvik ediyor hem de ‘Sen rahat ol ne yaparsan yap ben seni korurum’ diyor ve dolayısıyla kendisini de koruyor. Sonuçta Başbakan, kendisinin yargılanma iznini bizzat kendisi veriyor.

Bugün gecikmiş de olsa yapılacak ilk şey özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıdır. Başbakan, siz aslında korkudan yan yollara sapmaktasınız. Ama kaçacak yeriniz kalmadı. İnanın, Türk halkı nefes alış verişlerinizi dahi izliyor.’

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme