Başbakan Erdoğan’dan ‘Anıtkabir’ Açıklaması

Olaylar
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan nedeniyle Anıtkabir’de düzenlenen törene katılmamasının özel bir sebebinin olup olmadığının sorulması üzerine, "9.5 yıldır törenlere aksatmadan katıl...
EMOJİLE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan nedeniyle Anıtkabir’de düzenlenen törene katılmamasının özel bir sebebinin olup olmadığının sorulması üzerine, "9.5 yıldır törenlere aksatmadan katılan bir Başbakan’ın özel sebebi olmaz. Özel bir anlam giydirmeye gerek yok" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle koltuğunu Keçiören Ahmet Tarhuncupaşa İlköğretim Okulu öğrencisi Enes Karabulut (11)’a devretti.

Devir teslim töreninde konuşan Erdoğan, zamane çocuklarının apartmanların beton kalıpları içinde sıkışıp kaldığına dikkat çekerek, "Güneşin battığını, havanın karardığını annelerimiz babalarımız bizi çağırdığında hatırlıyorduk. Okula yaya olarak yarım saatte gidiyordum, yarım saate geliyordum. Şimdi yaya giden yok. Bir arkadaşımıza annesi domates, peynir verdiyse onu paylaşıyorduk. Arkadaşlarımızla harçlığımızla bölüşebileceğimiz şeyler alıyorduk. Benim annem yoksa komşumuz Müşerref Hanım beni de alır yıkar akşam anneme teslim ederdi. Müşerref Teyze’nin oğlunu da benim annem yıkar temizler, teslim ederdi. Bilgisayarlarınız başına esir olmamanızı o oyunlar sizi bazen asıl yapmanız gerekenlerden alıkoyabilir. Bilgisayar da televizyon da elektronik oyuncaklar da belli süreden sonra size zarar veren hale gelebilir." dedi.

Çocuklardan öğretmenlerinin tavsiyelerine uymalarını isteyen Erdoğan, "Anne babanızın kıymetini bilin, onlara karşı saygıda asla kusur etmeyin. Onlar sizin birinci derecede varlık sebebinizdir. Onlar sizler başarılı olduğunuz zaman anne babalarınızın dünyası çok daha başarılı oluyorlar." diye konuştu.

Çocukların teneffüslerin daha fazla olmasını istediğini hatırlatan Erdoğan, kendisine ödevlerin çok verilmesinden şikayetler geldiğini belirterek, "Artık bunlardan da çocuklarımızı kurtaralım. İmtihanlardan çocuklarımızı kurtaracağız. Çok daha farklı sistemlere geçeceğiz. Bu imtihanlarla başarı yakalanmıyor. Farklı sistemlerle bunu başaracağız. Anne babaların ceplerini söğüşlüyorlar. Parası olan gidiyor, parası olmayan neyi var neyi yok satıyor. Böyle bir anlayış olmaz. Bunu gerçekleştirmek zorundayız. O zaman bizim bu okullarımız niye var. Okullarda gerekli olanı verecek kalitede öğretmenler olmalı. Bu öğretmenlerle başarı serüvenini yakalamalıyız. Sizler için 4 yılda bir teneffüsler getirdik. Artık 1. sınıftan başlayın 8 yıl boyunca aynı okulda okumak zorunda değilsiniz. Ailenizle birlikte farklı okulları tercih edebileceksiniz." şeklinde konuştu.

Program sonunda basın mensupların sorularını cevaplayan Erdoğan, Anıtkabir’e gitmemesinin özel bir sebebi olup olmadığı ile ilgili soruya, "9,5 yıldır aksatmadan giden Başbakan’ın özel bir sebebi olmaz. Aksatmadan diğer programlarımızı sürdürüyoruz. Herhangi bir özel anlam yüklemeye gerek yok." dedi.

ahaber.com