Bankalara nüfus cüzdanı fotokopisi vermeyin

Olaylar
Bankaya kredi ve kredi kartı başvurusu yaparken ya da hesap açtırırken verdiğiniz nüfus cüzdanlarınızın başınıza bela açabileceğini biliyor muydunuz? Birçok tüketici kimlik bilgilerinin bankalar taraf...
EMOJİLE

Bankaya kredi ve kredi kartı başvurusu yaparken ya da hesap açtırırken verdiğiniz nüfus cüzdanlarınızın başınıza bela açabileceğini biliyor muydunuz? Birçok tüketici kimlik bilgilerinin bankalar tarafından izinsiz kullanılarak habersiz hesap açılmasından şikayetçi.

Müşterisi olduğunuz bankaya kredi, kredi kartı ya da hesap başvurusunda bulunurken nüfus cüzdanınızı ve kimlik bilgilerinizi verdiyseniz size kötü bir haberimiz var. Şikayet Portalı Şikayetvar’a göre bankalar müşterilerinin kimlik bilgilerini kayıt ederek onlardan habersiz hesap açıyor. Yıllar önce kapattıkları hesap ya da kredi kartı sahipleri bankaların kendilerine ait bilgilerini silmediği ve yıllar sonra yeni bir hesap açtığını iddia etti. Bu sorunu yaşayan birçok tüketici bankalara dava açmaya hazırlanıyor.

BİLGİLERİNİ KULLANMIŞLAR

“Bankada daha önce banka hesabım vardı. 2009 yılında bu hesabımı iptal ettirdim, kapattırdım. 2011 yılında banka kendilerine daha önce hesap açmaları için verdiğim kişisel bilgilerimi kullanarak iznim olmadan adıma banka hesabı açmış. Bununla ilgili irtibata geçtiğimde herhangi bir başvuru olmadan eski bilgilerim kullanılarak hesabı kendilerinin açtığını kabul ediyorlar. Söz konusu hesabı ben açtırmış olsam hesabı iptal etmek için benim başvurmamı talep edebilirler. Fakat benim bu şekilde bir hesap açılması hususunda bir başvurum yoktur. Bankalarında daha önce bulunan bilgilerim kopyalanarak işlem yapılmıştır. Hiçbir şekilde başvurum ve iznim yoktur. Eğer söz konusu banka hesabı en kısa sürede iptal edilmezse savcılığa giderek kimlik bilgilerimi ve kişisel bilgilerimi kopyalayarak işlem yapan banka hakkında şikayetçi olacağım.”

SAKIN VERMEYİN!

“Bankalara nüfus cüzdanınızın fotokopisini vermeyin. Çünkü hesap işletim ücreti almak için adınıza habersiz mevduat hesabı açıyor. Cep telefonuma mesaj geldi Hiç kullanmadığım pasif hesabıma 1.000 TL limitli artı para hesabı tanımlandığına dair. Fakat böyle bir talebim veya talimatım olmamıştır. Bankanın müşteri hizmetlerini aradım onlar şubeye attılar. Şubeyi aradığımda da onlar bu işlemi genel müdürlüğün yaptığını söylediler. Kimse ciddiye almadı ve sorumluluk da almadı. Bankanın müşteri merkezine, bölge ve genel müdürlüğüne mail attım cevap olarak böyle bir hesap bir daha açılmayacak cevabı aldım. Ne özür dileme var ne işlemi kimin yaptığı belli. Kısa yoldan konu kapatılıyor. Kmh hesabı bir kredi hesabıdır ve 500 TL üzeri limitlerde ayrıca gelir belgesi de talimatla istenmelidir, bu tüm bankalarda böyledir. Kimlik bilgilerimi kullanarak habersiz nasıl hesap açabilirler.”

dünyaekonomi.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme