Bakanlıktan ”kültürel zenginlik portalı”

Olaylar
Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Türkiye’nin doğal, kültürel ve tarihi değerlerini ortaya çıkarmak, gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak amacıyla ”kurumsal portal” hazırlanıy...
EMOJİLE

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Türkiye’nin doğal, kültürel ve tarihi değerlerini ortaya çıkarmak, gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak amacıyla ”kurumsal portal” hazırlanıyor.

Test aşamasında olan ve 81 ilden toplanan güncel verilerin yer alacağı portalda, yöresel yemeklerden tarihi ve turistik mekanlara, geleneklerden şivelere kadar ayrıntılı bilgiler bulunacak.

Yapımı tamamlandığında 5 farklı dilde hizmet verecek portalı ziyaret edenler, e-ticaret modülü sayesinde Türkiye’nin her iline özgü ürünlere sahip olabilecek.

Aynı zamanda gelecek kuşaklara bırakılacak görsel ve yazılı bir kaynak niteliğindeki portaldan 81 ilin yöresel lezzetleri ve bu lezzetlerin tarifleri, konaklama mekanları, doğal ve tarihi alanlar, yörelerin ünlü isimleri, halkın şivesi, maniler, giyim-kuşam, halk oyunları, doğum, yörenin bayram, ölüm gibi ritüeller öğrenilebilecek.

Ayrıca ziyaretçiler, kentlerde sivil toplum kuruluşlarıyla kurumların düzenlediği kültürel ve sanatsal etkinlikleri bu siteden takip ederek bilgi sahibi olabilecek.

Farklı dillerde yapılacak yayın ve doğru kaynaklarca hazırlanacak veriler sayesinde, bölge halkına büyük bir ekonomik getirisinin olması planlanan portalın, turizm rakamlarına da katkı sağlaması bekleniyor.

-En çok ”banduma”, ”calla” ve ”biryan” merak edildi-

Portalda, hem Balkanlar’dan hem de Ortadoğu’dan esintiler taşıyan Türk mutfağına özgü yemeklerin yapılışı ustalarınca anlatılıyor. Sitede, şu ana kadar en çok merak edilen ve tıklanan Kastamonu yöresine ait hindi eti ve cevizle yapılan ”banduma”, Çorum’un İskilip ilçesine özgü, düğünlerde dolmacı adı verilen aşçılar tarafından hazırlanan, ilçedeki bazı işletmeler tarafından da her gün hazırlanarak müşterilere sunulan ”İskilip dolması” ve Karaman’ın geleneksel yemeği, lezzetini toprak güveçten alan, kuzu eti ve patlıcanın buluşması ”calla” oldu.

Şu anda sadece Türkçe ve İngilizce hizmet veren Kültür ve Turizm Bakanlığının kurumsal portalını, kısa süre önce yapımına başlanmasına rağmen 300 bine yakın kişi ziyaret etti.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme