Bakan Bağış: Ucuz, adi, şapşal ve sapık

Olaylar
Toplantı öncesi İznik Çini Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Işıl Akbaygil ve İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi David Reddawdy ile birlikte seramik ve İznik çinilerinin yapıldığı bölümleri gezdi. Daha...
EMOJİLE

Toplantı öncesi İznik Çini Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Işıl Akbaygil ve İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi David Reddawdy ile birlikte seramik ve İznik çinilerinin yapıldığı bölümleri gezdi.

Daha sonra toplantıya geçen ve bir konuşma yapan Bağış, İznik Çini Vakfı’nın, Avrupa’da çok önemli bir birlik ve dünya seramiğinin tanıtılmasında önemli olan bir genel kurulu İznik’e çekmekle, ülkemizin tanıtımına çok önemli bir katkıda bulunduğunu ifade ederek, vakıf yöneticilerini kutladı. İznik’in sadece Türkiye için değil dünya için çok önemli bir şehir olduğunu vurgulayan Bağış şöyle devam etti:

"Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden bir tanesi Hıristiyanlık kültüründe çok büyük yeri olan şu anda üyesi olmaya çalıştığımız AB’nin aslında İznik’teki hoşgörü ortamından alabileceği çok önemli ilhamlar var. Bizim de zaten iddiamız, nasıl İznik çinileri bütün yapıları güzelleştiriyorsa Türkiye’nin de AB’nin yapısını güzelleştireceği üzerine kuruludur. İznik çinileri Avrupa’nın çok daha keyifli çok daha hoşgörülü olmasına vesile olacaktır. Çiniler hem göze güzel gelmesi hem de stresi azaltması ile tanınıyor. Avrupa’nın şu anda içinden geçmekte olunduğu stresli ortama da Türkiye çare olacaktır diye düşünüyoruz ve İznik’ten de bu mesajı vermek istiyoruz" dedi. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak gerçekleşti.

"FİLM, ABD SEÇİMLERİNİ ETKİLEMEYE YÖNELİK BİR GİRİŞİM"

İznik Çini Vakfı öncülüğünde düzenlenen ‘Seramikte Yenilik İçin Kentsel Tasarım Ağı Genel Kurulu’na katılan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, gazetecilerin Hz. Muhammed’e hakaret içeren sinema filmiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Bağış, film denilen paçavranın üzerinde fazla konuşulmaması ve harcanan enerjiye bile acınması gerektiğini söyledi. Bağış, provokatif olan filmin, Orta Doğu’da insanların değerlerine hakaret ederek bir takım kışkırtmalar aracılığıyla Amerikan seçimlerini etkilemeye yönelik bir girişim olduğunu söyledi.

"UCUZ, ADİ, ŞAPŞAL VE SAPIK BİR ZİHNİYETİN ESERİ"

Bağış şöyle devam etti:

"Son derece ucuz, adi, şapşal ve sapık bir zihniyetin eseri olan bir fragman parçası. Çok acıdır ki; büyük çoğunluğu, bu fragman paçavrasını görmediği halde değerlerimize ve çok sevgili peygamberimize hakaret ettiği bilgisini duyanca, öfkelenen insanların Orta Doğu’da yarattığı bu kargaşa maalesef bu provokatörlerin ekmeğine yağ sürmektedir.

Bu süreçte hepimize düşen görev; dinimizin gerçek mesajının barış ve esenlik mesajlarını, peygamberimizin insanlığı gerçekten sevgiyle yaklaşım tarzını, bütün dünyaya daha iyi anlatmamız gerektiği gerçeği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Hepimizin mesuliyeti vardır. Bizim inançlarımızda, bizim değerlerimizde, bir kişiyi öldürmek bile bütün insanlığı katletmekle eşit olarak görülür, Allah’ın evini yıkmakla eşit bir suç olarak değerlendirilir ki, bizim böylesine terörle, şiddetle insanları öldürerek bu şekilde duygularımızı yansıtmamamız gerekir. Maalesef bu tür şiddete başvuranlar şiddetle kötü bir imaja sahip olmamız isteyen provokatörlerin ekmeğine yağ sürmektedir."

"BAŞBAKAN’IN ‘İNSANLIK SUÇU’ TEKLİFİ ÖNEMLİ"

Bağış, bu nedenle Başbakan Erdoğan’ın çağrısının önemli olduğunu vurgulayarak, "Sayın başbakanımızın önümüzdeki hafta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılmak için New York’a yapacakları ziyarette bütün kutsallara, bütün inançlara, dinlere hakareti bir ‘insanlık suçu’ haline getirme teklifinin BM’de önemli bir yankı bulacağına inanıyorum. İnşallah BM üyesi bütün ülkeler bu konuda tek yürek olurlar ve hiçbir kimsenin bir başkasının kutsalına, inancına, değerine hakaret etmesini ifade özgürlüğü ile değil hiçbir şekilde kabul edilmemesi gerektiği konusunda bir uzlaşmaya varılır. Çünkü bunlar tamamen insanlığa atılan fitne tohumlarıdır. Bu sapık zihniyetlerin başarısız olması için çok daha bilinçli, çok daha mantıklı ve önünü arkasını iyi hesap ederek adımlar atmamız gerektiği konusunda bizlere de bir uyarıcı olması temennisi içindeyim" dedi.

AHaber
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme