Bahçeli’ye Kerkük şoku!

Olaylar
Irak, MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye Ramazan Bayramı’nda yapmayı planladığı Kerkük gezisi için vize vermedi. Bunun üzerine açıklama yapan Bahçeli, "Vize vermeyen Irak, devlet olma adabı...
EMOJİLE

Irak, MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye Ramazan Bayramı’nda yapmayı planladığı Kerkük gezisi için vize vermedi. Bunun üzerine açıklama yapan Bahçeli, "Vize vermeyen Irak, devlet olma adabını kaldıramadı" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bayramda planladığı Kerkük ziyareti Irak Merkezi Yönetimi’nin vize vermemesi üzerine iptal edildi.

Devlet Bahçeli, 18-21 Ağustos tarihleri arasında Kerkük’e gitmeyi planlıyordu. Pasaportlara Kürdistan damgası vurdurmamak için Kerkük’e Musul üzerinden gitmeyi planlayan MHP heyeti, vize başvurusunu Irak Dışişleri Bakanlığı’na yaptı. Ancak Irak Merkezi Yönetimi, Devlet Bahçeli ve MHP heyetine vize vermedi. Gerekçe ise henüz açıklanmadı.

Irak’ın bu kararı üzerine gezi iptal edildi. MHP Lideri Bahçeli, bayramın birinci günü bayram namazını Kerkük’te kılmayı planlıyordu.

Bir süre önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu Kerkük ziyareti Irak Merkezi Yönetimi’yle Ankara’yı karşı karşıya getirmişti.

Irak Dışişleri Bakanlığı, ziyaretle ilgili bilgilendirilmediklerini ve geziyi onaylanmadıklarını açıklamış, "Ziyaret diplomasi geleneklerine aykırı şekilde yapılmıştır ve Irak’ın egemenliği ihlal edilmiştir, bu durum kimsenin çıkarına değildir. Bu iki ülke ilişkilerini olumsuz etkileyecektir, Türkiye bu tutumunun sonuçların hazır olmalıdır" değerlendirmesinde bulunulmuştu.

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme