Bağış’tan Sarkozy’e Pinokyo Göndermesi

Olaylar
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 1915 olaylarını ilişkin Ermeni iddiasının inkarını suç sayan yasa tasarısının Fransa Ulusal Meclisi’nde kabul edilmesiyle ilgili sert eleştir...
EMOJİLE

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 1915 olaylarını ilişkin Ermeni iddiasının inkarını suç sayan yasa tasarısının Fransa Ulusal Meclisi’nde kabul edilmesiyle ilgili sert eleştirilerde bulundu. Sarkozy için ‘pinokyo’ benzetmesi yapan Bağış, “Bazı Fransız siyasiler, bindikleri dalı kesiyor.” dedi.

Avrupa Birliği Bakanlığı ve Sultanbeyli Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘İstanbul İçin Avrupa Birliği Süreci’ konulu toplantıda konuşan Bakan Egemen Bağış, Fransa Ulusal Parlamentosu’nda kabul edilen tasarıyla ilgili sert sözler sarf etti. Bağış, “Şurası çok açık; Fransa’daki bazı siyasiler bu tasarı ile bindikleri dalı kesmektedirler. Bu tasarının akılla, mantıkla, tarihle, bilgiyle, ilimle hiçbir alakası yoktur. Bu tasarı, Fransız İhtilali’nin temsil ettiği değerlere de aykırıdır. Fransız Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesine de aykırıdır. Fransa’nın kurucuları arasında yer aldığı Avrupa Birliği’nin (AB) müktesebatına da, kuruluş değerlerine de aykırıdır. Bu tasarının hizmet edeceği hiçbir kesim yoktur." diye konuştu.

Fransa’nın 5 ay sonra cumhurbaşkanlığı seçimine gideceğini hatırlatan Bağış, Fransa’da sağın 3 adayla 3’e bölünmesinin Sarkozy’i tedirgin etmiş olabileceğini ifade etti. Bağış, “Denize düşen yılana sarılır misali böyle mantıksız bir tasarıyla hem Fransız firmalarına zarar vermek, hem Fransa’da yaşayan ve nüfusun yüzde 10’unu temsil eden Müslümanları rencide etmek, hem Türkiye gibi 74 milyonluk bir pazarı, hem de Türkiye üzerinden 3 saatte ulaşılabilecek 1,5 milyarlık bir pazarı Fransız şirketlerinden men etmek hangi aklın ürünüdür ben bunu anlamakta zorluk çekiyorum”. diye konuştu.

Bağış tasarının henüz kanunlaşmadığını hatırlatarak tasarının bir an evvel gündemden düşmesinin, Fransa’nın çıkarlarına olduğunu kaydetti. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’e gönderme yaparak ‘pinokyo’ masalından verdiği örnekle sözlerini sürdüren Bağış şunları söyledi: “Eskiden bir Pinokyo masalı vardı. Yalan söyledikçe burnu uzardı, şimdi Fransa’da da bazı tarihleri, bazı gerçekleri çarpıtınca kimilerinin her halde ayakkabı topukları uzuyor.”

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin bugün Prag’da yaptığı açıklama ile ilgili değerlendirmeler yapan Bağış, Sarkozy’nin açıklamasında Türklerin inancına saygılıyım dediğini hatırlatarak şöyle konuştu: “Biz bir soykırım olduğuna inanmıyoruz. Bunu burada da söylüyoruz, Allah’ın izniyle Fransa’ya gidip orada da söyleyeceğiz. Bizim bu inancımıza saygılıysan, inancımızı dile getirmemize mani olacak bu tasarıyı niye destekliyorsun? Aslında tasarı kanunlaşmış olsaydı Sayın Sarkozy’nin suç işlemiş olduğu kabul edilebilirdi. Aynı açıklamasında Sarkozy ‘Türkiye, Fransa’nın inancına saygı göstermeli’ diyor. Biz Fransa’nın demokrasiye ilham kaynağı olan ihtilaline saygı gösteririz, Fransa’nın kurucuları arasında bulunduğu AB değerlerine saygı gösteririz ama Fransa’nın içindeki akıl tutulmasına saygı göstermemizi beklemeyin. Bu tasarıyla siz Fransa’ya çok büyük zarar veriyorsunuz. Fransız halkı bunu hesabını, her demokratik ülkede olduğu gibi sandıkta sorar. Bu sayın Sarkozy’in bazı rakiplerinden kendi partisine oy devşirme çabası olarak görülse de bence tam tersi bir etki ortaya koyacaktır.”

Türkiye’nin Fransa ile ilişkilerinin 14. yüzyıldan bu yana var olduğunu aktaran Bağış, Kanuni Sultan Süleyman’ın dönemin Fransa kralı Fransuva’ya yazdığı mektupta yer alan ‘Ben ki sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren, Allah’ın yeryüzündeki gölgesi, Akdeniz’in ve Karadeniz’in ve Rumeli’nin ve Anadolu’nun ve Azerbaycan’ın ve Şam’ın ve Halep’in ve Mısır’ın ve Mekke ve Medine’nin ve Kudüs’ün ve bütün Arap diyarının ve Yemen’in ve nice memleketlerin sultanı ve padişahı Sultan Bayezid Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman Han’ım. Sen ki Fransa vilayetinin Kralı Fransuva’sın’ cümlelerini okuyarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üç gün önce Sarkoz’ye yazdığı mektubun ve açıkladığı yaptırım kararlarının bu mektubun bir devamı olarak algılanması gerektiğini kaydetti.

“Biz tarihimizle gurur duyuyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Bağış, tarihte soykırım arayanların kendi geçmişlerini araştırmaları gerektiğini söyledi.

AB sürecine de değinen Bağış, “Biz özgürlüklere Fransız kalanlara rağmen inadına özgürlük, reform ve değişim diyerek heyecanımızı kimsenin azaltmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Ülkelerin aldıkları karara fazla takılmayacaklarını kaydeden Bağış, “AB süreci bizim vatandaşımızın yaşam standardını yükseltme sürecidir”dedi.

AB sürecinde hiçbir tavizde bulunmadıklarını savunan Bağış, Türkiye’nin çıkarları çerçevesinde adımlar attıklarını belirterek AB ile ilgili en önemli engelin ön yargılar olduğunu ve ön yargı sahiplerinin ön yargılarını kırmak için hep birlikte çalışmak gerektiğini söyledi.

cihan