Babasının Vasiyetini 89 Yıl Sonra Yerine Getirdi

Olaylar
Atina’da yaşayan Margarita Karmiri Marselou, babasının 1922 yılında mübadele döneminde ayrıldığı İzmir’in Bornova ilçesindeki evini, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır&#...
EMOJİLE

Atina’da yaşayan Margarita Karmiri Marselou, babasının 1922 yılında mübadele döneminde ayrıldığı İzmir’in Bornova ilçesindeki evini, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın desteği ile buldu.

Bornova Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 1922 yılında mübadele sonucu Bornova’dan Atina’ya göç eden Marselou ailesinin küçük oğlu Vasileios Marselou, İzmir’i ve evlerinin bulunduğu Bornova’yı hiç unutamadığını anlattığı kızı Margarita’ya, Bornova’ya gidip çocukluğunun geçtiği evi bulmasını ve oradan getireceği toprağı mezarına koymasını vasiyet etti.

1980’li yıllarda vefat eden babasının vasiyetini unutmayan kızı Margarita Karmiri Marselou, Bornova’da, atalarının yaşadığı yeri araştırmaya başladı. Elektronik posta yoluyla Bornova Belediye Başkanı Sındır’a ulaşan Marselou, babasının yaşadığı evin bulunması için yardım istedi.

Sındır’ın daveti üzerine eşi ve iki çocuğuyla birlikte Bornova’ya gelen Marselou, Sındır ile birlikte eski fotoğraflar yardımıyla sokak sokak Marselou ailesinin 1922’ye kadar yaşadığı evi arayadı ve buldu.

Gözyaşlarını tutamayan Marselou, babasının vasiyeti doğrultusunda, buradan bir avuç toprak aldı.

Türk ve Yunan toplumlarının kültür olarak birbirlerine çok yakın olduğunu anlatan Kamil Okyay Sındır, şunları kaydetti:

”Benim de ailemin bir tarafı Yunanistan’ın Drama kentine dayanıyor. Birçok şarkımız, yemeğimiz ve geleneğimiz neredeyse tıpa tıp aynı. Marselou ailesi de zaten 1922 yılına kadar Bornova’nın bir sakini olmuş. Mübadelede Yunanistan’a gitmişler. Fakat gönülleri hep burada kalmış. Margarita Marselou’nun mailini alınca hemen harekete geçtim.

Onu ve ailesini Bornova’ya davet ederek yardımcı olduk. Sonunda, babasının yaşadığı evi de bulduk. Zaten o evde de Atina’dan, 1922’de mübadele ile gönderilen bir ailenin torunları oturuyor. Hem insanlık görevimi yaptığım hem de 1922 yılına kadar Bornovalı olan bir aileye yardımcı olduğum için çok mutluyum.”

Tarif edilemez bir sevinç yaşadığını belirten Margarita Marselou da babasının Türkiye ve özellikle Bornova’ya ilişkin anlattığı hatıralarla büyüdüklerini söyledi. Marselou duygu ve düşüncelerini, ”Ölmeden önce bana mutlaka Bornova’ya gidip 1922’ye kadar yaşadığı evi bulmamı vasiyet etti. Bornova Belediye Başkanı’na mail gönderdim ama beni dikkate alacağına ihtimal vermiyordum. Fakat çok yardımcı oldu. Bizimle birlikte sokak sokak evi aradı. Kendisine çok teşekkür ediyorum” şeklinde ifade etti.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme