Baba ve Oğulu Karaciğer Barıştırdı

Olaylar
Alınan bilgiye göre, Konya’da yaşayan işçi emeklisi Mustafa Çetinkaya (69) 6 ay önce yüksek tansiyon şikayetiyle hastaneye gitti. Burada yapılan tetkiklerde Mustafa Çetinkaya’nın karaciğer...
EMOJİLE

Alınan bilgiye göre, Konya’da yaşayan işçi emeklisi Mustafa Çetinkaya (69) 6 ay önce yüksek tansiyon şikayetiyle hastaneye gitti.

Burada yapılan tetkiklerde Mustafa Çetinkaya’nın karaciğerinde tümör ve siroz olduğu tespit edildi. Doktorlar, hastalığı hızlı ilerleyen Çetinkaya’nın tek kurtuluşunun karaciğer nakli olduğunu söyledi.

Organ nakli için Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü’ne başvuran Çetinkaya’nın yakınlarına tetkik yapıldı ve uygun verici bulunamadı.

BABASINA KARACİĞERİNİ DÜŞÜNMEDEN VERDİ

İstanbul’da yaşayan ve küs olduğu için 10 yıldır babasıyla görüşmeyen 6 çocuk babası İsmail Çetinkaya (43), olayı duyunca Antalya’ya gelerek tetkik yaptırdı.

Yapılan tetkiklerde İsmail Çetinkaya’dan babasına, karaciğer nakli yapılabileceği belirlendi. oğul Çetinkaya, hiç düşünmeden 10 yıldır konuşmadığı babasına karaciğerini vermek istediğini bildirdi.

Hazırlıkların tamamlanmasının ardından Prof. Dr. Okan Erdoğan ve Doç. Dr. Ayhan Dinçkan başkanlığındaki ekibin yaptığı ameliyatla, oğuldan alınan karaciğer parçası babaya, başarıyla nakledildi. Naklin ardından Mustafa Çetinkaya, yıllardır konuşmadığı oğlunun karaciğeriyle sağlığına kavuştu.

Organ nakli servisinde tedavileri süren Mustafa ve İsmail Çetinkaya’nın sağlık durumlarının iyi olduğu ve birkaç hafta içinde taburcu edileceği belirtildi.

Organ nakli sayesinde babasıyla arasındaki kırgınlığın ortadan kalktığını belirten İsmail Çetinkaya, yaklaşık 10 yıl önce aile içi bir tartışma nedeniyle babasıyla küstüğünü, yaşanan tartışmanın ardından İstanbul’a taşındığını söyledi.

Gönüllü olan küçük kardeşinin kilo problemi nedeniyle verici olamadığını anlatan Çetinkaya, ”Babamın karaciğer nakli olması gerektiğini duyunca küslüğü bir kenara atıp hastaneye koştum. Aramızda tartışmalar yaşansa da o benim babam. Babalar ve oğullar arasında tartışmalar olabilir. Önemli olan kötü günde birlikte olmak. Şimdi çifte mutluluk yaşıyoruz” dedi.

Nakil nedeniyle konuşmakta zorluk çeken Baba Mustafa Çetinkaya, karaciğerinin küs olan oğlundan nakledilmesinin kendisine ayrı bir mutluluk verdiğini, hem oğlunu hem de sağlığını kazandığını söyledi.

AA