Avrupalı Gençler Alkol Bağımlısı

Olaylar
AB ülkelerinde lise çağlarındaki gençlerde (14-18 yaşları arasında) yapılan bir araştırma sonucunda, gençlerin yüzde 72,9’unun alkol kullandığı belirtildi. AB dönem başkanlığını yürüten İspanya&...
EMOJİLE

AB ülkelerinde lise çağlarındaki gençlerde (14-18 yaşları arasında) yapılan bir araştırma sonucunda, gençlerin yüzde 72,9’unun alkol kullandığı belirtildi.

AB dönem başkanlığını yürüten İspanya’nın organize ettiği Avrupa Birliği Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Koordinasyon toplantısına katılan yetkililer, gençlerde alkol kullanımının endişe verici boyutta olduğuna dikkati çekti.

Madrid‘deki toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada, AB ülkelerinde lise çağlarındaki gençlerde (14-18 yaşları arasında) yapılan ve son 1 yılı kapsayan bir araştırma sonucunda, gençlerin yüzde 72,9’unun alkol, yüzde 47,6’sının alkol ve sigara, yüzde 3,9’unun alkol, sigara ve esrar, yüzde 2,5’inin de alkol ve sigaranın yanında kokain, ekstazi gibi diğer uyuşturucuları da kullandığı kaydedildi.

"Alkol kullanımı, esrar içimini 6 kat, kokain kullanımını da 9 kat artırıyor. Alkol tüm gençlerin sevdiği bir uyuşturucu ve başka tip uyuşturucuların kullanımına yönelik açılan bir kapı olabilir" diyen uzmanlar, özellikle 15-16 yaşları arasındaki Avrupalı gençlerin yüzde 36’sının geçen ay içinde en az bir kez sarhoş olduğuna ilişkin istatistiği basınla paylaştı.

Verilen bilgilerde, İspanya, Almanya, Belçika, Kıbrıs Rum Kesimi, Estonya, Fransa, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz‘in üyesi olduğu AB Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Koordinasyon grubunun, 18 yaşın altındakilerde alkol kullanımını önceden önleyebilmek için eylem planı hazırlanmasını karara bağladığı ifade edildi.