AÜ’de Batum ve Kuzu Protestosu

Olaylar
CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum, Ankara Üniversitesi’nde katıldığı bir panelde öğrenciler tarafından protesto edildi. Batum, öğrencilere “Bu yaptığınız faşizm” dedi.   CHP Gene...
EMOJİLE

CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum, Ankara Üniversitesi’nde katıldığı bir panelde öğrenciler tarafından protesto edildi. Batum, öğrencilere “Bu yaptığınız faşizm” dedi.

 

CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde düzenlenen bir toplantıya katıldı.

 

Bir grup öğrenci, toplantı sırasında salonda bulunan sivil polisleri protesto etti. Öğrenciler, Süheyl Batum’a da tepki gösterdi.

 

Ayağa kalkan bir öğrenci "Burada konuşamazsınız" dedi.

 

Öğrencilerle tartışan Batum, şunları söyledi:

 

“Zaten baskı ve faşizm böyle bir şeydir. 30 kişi bütün bir ülkeye hakim olabilir. AKP nasıl orada 300 milletvekili ve birkaç bakan ile Türkiye’nin bütün gençlerine, emeğine saygısızlık gösteriyor ve otoriter kılıf içine alıyorsa, bir sınıfta 20 arkadaş da bütün bir sınıfı baskı altına alır. O yüzden anlatamıyorum. Baskının ve tehdidin biçimi şudur; azınlık bir grup bazen din adına, bazen sermaye adına bütün kişileri baskı altına alır, doğru düşündüğünü savunan 10 kişi bütün okulu baskı altına alır. Olay budur.

 

Bir arkadaş, ‘Ben Anayasayı dinlemek istiyordum’ diyor. Sen, ‘Ben istemiyorum’ diyerek… Faşist budur, bu kadar basittir. Ünlü bir söz vardır ‘Bana mutluluğun resmini çizebilir misin?’. Mutluluğun resmini değil ama faşizmin resmini çizebilirsin.

 

Öğrencilere yapılan müdahalelere CHP olarak da bireysel olarak da karşı çıktık. 30 yıllık geçmişimiz var. Hiçbir öğrenciyi dövdürmedik, hiçbir öğrenciyi polise teslim etmedik.

 

Sizlerin kişiliğinizle ve söylediklerinizle ilgilenmiyorum ama yaptığınız gerçekten bir faşizm. Bana da yaptınız Burhan Kuzu’ya da yaptınız. Kime yaparsanız yapın.

 

Farkı görün; Başbakan ya da Egemen Bağış burada konuşuyor olsaydı. Üç dakika sonra polisi çağırılıyordu, bu arkadaşlar dayak yiyordu. Medyanın yüzde 90’ı da ‘bravo’ diyordu. Çok kötü bir şey bu. Biz demokrat insanlarız. CHP demokrasiye inanan insanlardan oluşuyor. Arkadaşımızın protesto etme hakkı var."

 

Yaşanan gerginliği azaltmaya çalışan Süheyl Batum, konuşmasını yapamadan üniversiteden ayrıldı.

 

KUZU’YU DA PROTESTO ETTİLER 

 

Ankara Üniversitesi SBF’de CHP’li Batum’dan sonra AK Parti’li Burhan Kuzu da protesto edildi. Kuzu’ya yumurta atan öğrenciler, ‘Kolektif yumurta şenliğine hoşgeldiniz’ şeklinde pankart açtı.