Atatürk de ‘Kürdistan’ dedi!..

Olaylar
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal’ın da konuk olduğu programda Özal döneminde Kürt meselesinin çözümüne ilişkin adımlar konusunda önemli anekdotlar anlatıldı.  Ahmet Öza...
EMOJİLE

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal’ın da konuk olduğu programda Özal döneminde Kürt meselesinin çözümüne ilişkin adımlar konusunda önemli anekdotlar anlatıldı. 

Ahmet Özal, babasının Barzani’ye kırmızı pasaport verilmesi sürecini paylaştı ve şu çarpıcı açıklamaları yaptı: 

“Barzani Irak’ta ciddi sıkıntılar çekiyordu, ülke dışına çıkamıyordu. Mesud Barzani ki babası Molla Mustafa Irak’ta uzun yıllar mücadele vermişler. Yurt dışına çıkmalarına imkan yoktu. Rahmetli onlara kırmızı pasaport vermişti. Çok saldırılara uğradı. Baldırı çıplak aşiret reisine pasaport mu verilir diye saldırılara, hakaretlere uğradı… Biz hala Kürdistan kelimesini kullanamıyoruz… Sayın Başbakan Kürdistan kelimesini kullandı doğal olarak ama kendisi ilk olarak kullanmadı. Bunu ilk kullananlar Cumhuriyet tarihimizde Atatürk’tür. Atatürk SSCB Dışişleri Bakanı Çiçero’ya yazdığı mektupta Kürdistan diye hitap etmiştir. Milli mücadelede Kürt beylerine yazdığı telgraflarda Kürdistan diye hitap etmiştir. Daha önce 1847’de Sadrazam Mustafa Reşit Paşa kuruyor Kürdistan eyaletini. İlk mecliste de var Kürdistan eyaletinin milletvekilleri. Kürdistan fermanları vardır. Kürdistan kelimesine alerji duydurdular zorla. Benim neslim, önceki ve hatta sonraki nesil Kürt tarihini yok farz ettik. 1980’lerde askerlik yaptım, Kürt diye bir şey yoktur dendi bize.”

Timetürk 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme